Postings

Brought to you by Patrokli. Please post your translations…Don’t let the green eyed monster bite!

Birraria e Fshatit

Ka lare gotat e fundit, pjatat
Pirunjte, beqare prej alumini
Ne berryle si nje cete e menduar
I rrjedhin
Flluskat e shkumes me yndyre

Sa here trokellijne celesat ne darke
I duket se kyc qepenin
E birrarise
Pjate qe i thyhej shpesh tek e lante
Hena cifloste mbi mal
Aty flejne barinjte
Dhe delet veshur si barinj
Ajo fle tani brenda
Tamam brenda piskames
Se celesit ne vrime
Ketij lakuriqi nate
Qe po te kishte sy do te qante

Birraria e fshatit kete nate, buze udhes
Me pijanecet qe rrezohen si qeveri
E mbyllte heret
Sapo
Muzgu, si nje seks i vjeteruar, mezi ngrihej nga arat
E mbahej ne plepa
Athere fshataret dy e nga dy
Ndanin pergjysme nje brre
Te heshtur apo te mbytur, se flitnin
Nje gjuhe hundesh, po shqip
Shatet e turperuar
Rreze deres i pritnin si grate
Te urrenin, ti vec i kishe bezdi
Jashte bria e nje makine ngulmonte
Si nje fyt palloi
Kur mbyllje qepenin
Bandilli i fikte motoret
Dericcka e pasme e dyqanit celej si konserve
Ne shtratin e drunjte mes zahireve
Shisheve te birres bosh
Arkave me merimanga
Nje llampe e ngordhru si nje veze lluke
Syte t’i shqepte, edhe ashtu te mbyllur
Po s’qe pune ta fikje
Ti, grua zonje, gezoje mbytur
Burrat qellonin perhere me llafe
Nga gulcet minjte trembeshin nen rafte
Me ca potere nenujore
Mbi shalet e bardha, faqet plot gjume te shofereve
Mbi to, floku yt me kena.

Bobo, c’gwnjeshter ishte mengjesi
Ai qiell i vranet, si burre i pafjetur ()
Ti sajoje nje ardhje te larget nga shtepia
Domethene,
nga dera e pasme dilje e hapje
birrarine
e naten prisje, e shkrete, mrekulline
neverine
me c’fytyre valle do te te fanepsej kesaj here
por nje dite aty ne banak
erdhe e te moren
te mekur
ne emer te popullit
ne sy te cunave te shkolles fillore
qe po kthenin nga mesimi
me xhepat me shkumes
qe shkruanin “kurv” tinez tek muri i birrarise
fshataret spiune me triumf prej Edisoni
u turren kush e kush
ta shihte me pare ate shtrat vogelan
qe e kishin enderruar gra e burra
mbuluar me basme te paster
Do ta teproj
Po them se dikush liroi pocin e tmerrshem hajdutce
Mbase per te ndricuar dhomen e miqve

Ndonjehere kur trokellojne celesat
Vertet i brof zemra te mjeres, sidomos kur erret
I duket se kyc qepenat
Te cilat bejne rime me sutienat
Qe ne burg vertet luks jane
Ne burgun e qethur te grave qe plaken
Brenda kalendaresh vetjake
Qe pergjaken.

Advertisements

24 thoughts on “Postings

 1. Translated by tanxhelo, a long time ago, reviewed by the green-eyed monster, alias Bletebzz
  Enjoy!

  The Village’s Alehouse

  Washed the last glasses, the plates
  The forks, bachelors of aluminum
  On the elbows like a pensive battalion
  Trickling are
  The bubbles of the greasy froth

  Each time the keys rattle in the dark
  She feels as if she’s still closing
  The alehouses shutters
  Plates that often broke to her when washed
  The moon chips over the mountain
  Where the shepherds sleep
  And the sheep dressed as shepherds
  She sleeps now within
  Right inside the shriek
  Of the key in its hole,
  This bat that if it had eyes,
  Would have cried

  The village’s alehouse this night, on the side of the road
  With the drunkards that fall like governments
  She used to close it early
  Right when the twilight like old genitalia
  Could barely rise over the fields
  And propped itself on the poplars
  That was the time when the peasants two by two
  Shared a bottle of beer
  As they were silent or drowned, because they spoke
  Gutturally, though still Albanian
  The bashful hoes
  Waited for them at the doorways
  Like wives
  They hated you,
  But you were only irritated by them

  The horn of a truck outside, insisted
  Like the throat of a peacock
  When you closed the shutters
  Your Lothario shut the engine
  The small backdoor of the store opened
  Like a tin-can

  On the wooden bed, amid the food stock
  Amid the emptied bottles of beer
  And the crates encased in spiderwebs
  A dead lamp as a rotten egg
  burst your eyes open, even when shut
  And you just couldn’t turn it off
  You quite a lady, enjoying in silence
  The men happened to be loquacious, every time
  The panting scared the rats in the shelves
  Causing an underwater tumult
  Over your white thighs the sleepy cheeks
  Of the drivers
  Over them your henna colored hair

  Alas, what a lie the morning was
  That gloomy sky like a sleep-deprived man
  You made up a distant homecoming
  Which was to
  Come out of the backdoor
  And open the alehouse

  Through the night waited,
  Desolated
  For the miracle, the loathing
  What face would it wear this time
  But one day, there, at the counter
  They came and took you
  Dusky
  In the name of the people
  In the front of the boys of the elementary school
  Who were coming home
  With chalk in their pockets
  The one they used when they sneakily wrote “bich”
  On the alehouse wall
  The spy peasants with an Edisonian triumph
  Rushed to be the firsts
  See that smallish bed
  Dreamed by women and men
  Covered with a clean calico
  I will exaggerate
  I’ll say that someone stole
  The terrible bulb
  Maybe to light their parlors

  Sometimes when the keys clangs
  Her heart really lunges, especially at dusk
  It seems to her like she is clicking the shutters closed
  Same as her brassiere
  Which in the prison indeed a luxury is
  In the shorn prison of ageing women
  Inside private, bleeding, calendars.

 2. you are right, do ta rregulloj menjehere.
  ky eshte lloji i kritikes qe me pelqen mua. lol
  p.s. e hoqa foljen ndihmese fare, me tingellon me mire keshtu. me thoni si ju tingellon ju

 3. E SHTUNA E MOTRES
  (Incestit tim)

  Kete te shtune
  Dashuria hapi kemishen e saj prej nape
  Krisen kopsat perdhe
  Ne u derdhem te kafshonim gjinjte e saj prej smalti
  Ne dihatnim, nuk dihet a vertet deshem kete:
  Ca puthje me jehona alkooli
  Teksa gishtat na rrezohen-panik ne keneten thithese
  Te llastikut te brekeve te tua
  Syte i kemi mbyllur (shihet here pas here)
  Mbyllur kushedi sa po vuaj
  Me kenaq habia, ti munde te mos me neveritesh
  Bejme si te pire qe ta harrojme
  U hapen kopsat varfer sic dritat ndizen
  U therrasim taksive te dashurise, si e ka sot emrin kjo?
  Vraje lodhjen
  Kjo eshte dashuria,
  kjo qe po te jap per hir te dashurise
  Ti terheq barkun, fryma mbarohet
  Ti pengon doren qe shtyhet tek sharrat e qimeve
  Po, aty tek Fushe-Arrezi i pabraktisur
  Aty ku zhurmojne vatanet e bariut
  Do doja te isha ti
  Ta ndaloja, ta mbaja doren e tjetrit, gishtat
  si ullinj ne dege
  Pastaj te zgjidheshim, te m’i ndaje djerset si taste flauti
  Nga ashkla e zemres brenda preherit
  Te me ndizej uji i rralle
  E shtune. Ra kembana e dashurise
  Ra ne kuptimin “u rrezua”
  Perdhe qe nga maja e kembanares
  Ra dhe litari i brejtur me dhembe
  Si dhe kembanari ra gjithashtu me koke poshte
  Me duart e buhavitura nga litari
  I kremtimeve te te tjereve

 4. This Saturday
  Love unbuttoned her cheesecloth chemise
  On the ground the buttons rattled
  We rushed to bite her breasts of smalt
  We panted, isn’t known if we really wanted this
  Some kisses with alcohol echoes
  While the fingers tumble – panic
  in the whirling marsh
  of your underwear’s elastic

 5. We have closed our eyes (and looking at times)
  Closed, no idea of how much I suffer
  The wonder pleases me, you could cope to not despise me
  We act as drunk to forget it
  The buttons were poorly undone like when the lights are on
  We call to the taxis of love, what is its name today?
  Kill the fatigue
  This is what love is
  What I am giving you for love’s sake
  You retract your belly, the breath is ended
  You curb the hand that pushes through the saws of your hair
  Yes, there, at your unforsaken Death Valley
  There where are rumbling the ranges of the cowboys
  I would have wished to be you

 6. Balade e gjate Nostalgjike me gjuhet e huaja

  Ora shenon nje ore darke
  Me caj malesh e djath Gjirokastre
  Kurse oborri konviktit nis
  Nje mbushje-zbrazje
  Batice-zbatice
  Me perparse
  Te zeza basme
  Qe poshte kane konviktore
  Henore
  Alabastre
  Halabaket-dashnore
  Fershellejne
  Neper kangjella, dritare te stines
  Me guralecet
  E dhembeve te nikotines
  U fershellejne gocave te Dibres
  Qe mesojne anglishten gjithe diten e dites
  Gocave te Shqiperise se vogel u fershellejne
  Gocave te Gramshit, Kavajes
  Qe jane shpesh goca te dajes dhe halles
  Per ata qe gju’jne konviktore te Sarandes
  Gocat e konviktit kur dritat fiknin
  Kendonin kor kenge
  Me llafe disi te pista
  Ne vitet qe pasuan nisen te kendojne
  Me pizhama e ulerima
  Ne dhomat e tyre pa drita
  Kenge me tekstet e mija
  Pa ditur qe i shkruaja Une
  Pa ditur se sa here shqiptonin
  Ndonje folje te vetes se pare
  Brenda tyre futej nje djale
  I panjohur
  Qe e kishin kaq prane
  Po kjo u ndodhte kaq kollaj
  (se) per kohen une figuroja
  Nje djalosh ende shume femeror
  Per te merituar keshtu
  Identitetin e tyre provizor
  Nje cun i padirsur isha, femije
  Qe rritesha vec kur i shihja
  I informoja plot tmerr per levizjet
  E dashnoreve halabake
  Teksa ata i gjurmonin
  Ne oborre e korridore
  Me nje dihatje plot kercenime e citate dashurore
  Teksa edhe ata vete njekohesisht
  Te perndjekur ishin
  Nga dezhurnet e shkolles, kujdestaret e konviktit
  (Policia seksuale e rregjimit)
  …..
  vijon

 7. Oj, oj! Perlë! Aman mor po ku t’i blejmë këto librat e paEtrokHlit se i shkunda libraritë e Tiranës dhe nuk gjej gjë. Edhe të foleja e tij, vetëm një botim është (perlën nr.2 e kam lexuar aty). A njeh njeri ndokënd që njeh njeri, që i ka për shitje? …ose edhe borxh fundja…

  O Patrokël, riboto! 100 kopje të çdo libri do ta blej unë!

 8. Kopjen time të ‘Pasqyra…’ e kam blerë tek libraria e autorit. Po gjë tjetër nga ai nuk ka, as aty as kund tjetër.

  Blete, çfarë ke në mend? Emaili im është te faqja ime. Ndjesë për përdorimin e blogut tënd si faqja e ‘Chi l’ha visto?’!

  Përshëndetje!

 9. Edhe njehere mbi historikun e cmimit te bananave (#)

  (ad nauseam)

  pertej murit te berlinit
  rriteshin kercenueshem bananet e romes
  viti njemije e nenteqind e tetedhjete e gjekafshe
  xhungla prej betoni dhe celiku dhe paniku
  njeriu per njeriun ishte ujk ose murg, rrethuar
  me banane
  ne nje ishull rrethuar
  ne nje ishull te rrethuar
  prej nje uji te kuq te gazuar
  ish bin ajn berliner
  per ne fakt jam ende nje cek amerikan i cili…
  pikturonte dhe hante
  kryesisht banane
  (postmarksizmi ende evolucionist riprodhoi
  banane te zeza prej gome
  per poststalinistet, nipa dervishesh, te rrihnin
  popullin tone me to)
  banane urbane
  mbushur cit me patate
  te zier embel
  patatja eshte edhe buke edhe gjelle e nendheshme
  vetembjelle ne fushat muzeale te mathauzenit
  treblinkes
  me pataten bejme patatina; me doren tjeter
  perkedhelim ne erresire
  barkun e zhveshur te televizorit, mbushur me mornica
  patatinat, jo patatet jane i njejti fis me bananet
  patatinat dhe bananet me gjithe koka-kolen
  krushq dhe paje per madonen
  qe martohet me cegevaren
  per te lindur ikonen
  e rradhes, rrethuar
  me bistaket e shkopave te gomes
  prodhuar
  prej gomes se lekures se bananes
  ne uzina televizive (imperiale)
  te romes

  2002 – “Pasqyra e Lendes”

  ervin hatibi

 10. ej, me fal shume..kerkoj ndjese…pse u duk gje sikur i shkrova per ty?

  I shkrova per Bleten. Bleta nuk e ka “Pasqyren” 🙂

 11. Oh çfarë koinçidence!!!!!!! Unë e vura dje në faqen time të njëjtën poezi. Nqs do, kopjoje aty se e ke me ë me ç dhe me shkronja pjerrtas besnikërisht sipas origjinalit.

  Për të bërë pjerrtas, fjalët që do pjerrtas vendosen midis dhe , por pa pika midis gërmave në kllapa. Ë-të dhe ç-të i kanë kodet tek Character Map, ose duhet të ndërrosh settings të tastierës duke i shtuar gjuhën shqipe. Bleta ka një postim që titullohet më duket “Why I don’t write in Albanian”, ku tek komentet e ke disi më të sqaruar.

  Përshëndetje!

 12. nje menyre tjeter per te shkruar shqip drejt, eshte t’i shkruash me pare ne Word e pastaj copy and paste ne komentet e tua. gjithesesi po hap nje faqe te re me postings II, nese nuk na futet ne dru autori.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s