Postings II (Ervin Hatibi)

I apologize for bringing these here without author’s permission but it seems very important to do so. English versions and other languages are more than welcome.

p.s. Except for the original poems, everything else is edited at the discretion of the page owner, me!

 

KUSHTUAR KALAMAJVE QE E GDHIJNE NE KEMBET E ”PESEMBEDHJETEKATESHIT”

Nates
Vezullojne si peshq jetet tona
I diktojme me avullin tek hov
Nga goja
Tek brof si gisht femije
Prej vrimes ne corap

I ftohti
Me tri pale dhemballe
Shtrengon duart e popullit si me prange
I ftohti po ashtu mpiks e zbardh
vesen e erret mbi trotuar

Naten dimerore ne qytete
Drita ka marre yjet mbi vete
Si cuna te rinj nga provinca
E i puneson
Ne shkronja tabelash me neon
Bar ”London”
Taverna “Blue Sky”,”Alfa Bank”
Hotel “Tirana International”
Shpejtesise se drites i kercen persiper
Anglisht
Pingul i ftohti si nje luzme me pinguine
Qe hidhen vrik nga kati i pesembedhjete
Me koke
dhjetra mije cope pinguine te tejdukshem
Ne ere
Qyteti bombardohet me frigorifere. Te gjithe ne prize

Ne kembe te hotelit
I fshihen qiellit
Femije pa shtepi
Veshtrojne shkronjat neper graffiti
Elektrike
Derisa syte u digjen prej asaj drite
U behen hi
E keshtu ne ate erresi/nis i merr
Gjumi i nates/e i grumbullon
Me autobusin e vet transparent
Xhamathyer/pa shofer

Mos i fol shoferit meqe s’ekziston
Nderro pozicion ne cdo stacion
Qe te mos mpihesh rrotullohu nga pak
Nga e djathta ne te majte
Si nje qengj ne hell symbyllur{sikur enderron}
Me hurin permes vetes qengji, si vija
Kur S-ne e dollarit penetron

kur isha me i vogel, shkronja g
Me ngjante me nje milingone
Pastaj s-ne shikoja qe ne fakt eshte nje dhelper
A-te jane arinj
F-ja ngjan me nje kafshe krejt tjeter
Gjirafe
Po ti ke ftohte, e vec kesaj
Nuk di as te lexosh
Mbyll syte dhe mbush koken me prushe bosh
Tabelash drite
Ku alfabeti rri nuseron
Mbi nje karrige elektrike
Ti mbeshtillesh me teper
Pas qenit qe fle
Bri dritareve te kuzhines se hotelit
Jeni mbeshtjelle
Ambalazhe per banane apo artikuj te tjere
Femije dhe prape femije!Nise te trashegosh boten
Duke u nisur nga i ftohti
Ngroh syte me reklama
Nxjerr avull nga goja dhe je femije
Nise ta trashegosh jeten tone, shoqerine
Per fryme
Nen shkronja nomade qe ecin gjithe naten
E u shmangen shume fjaleve per te dale ketu
Neper elektro-graffiti banale komerciale
Dhe hutohesh;
nje hallkez e vogel je, ne zinxhirin
E te ftohtit klasor
Qe deshmojne
Te gjithe
perfshire dhe ata qe s’merdhijne
Nje halkez ende prej ari je
kapur ne renditje me nje qen
Dhe ai prej ari te ftohur krejt
Kapur rresht, perdore zinxhir
m
Me dyzinat e lypsave te mitur, prostitutave
Me cmim te lire
Dhe me gjunjet te ngrira si gjinj morgjesh ato
Patrullojne krahehapur, te gatshme per t’u vrare
Ne shesh-masakrat e qyteteve te nates anembane

Rrethuar
Nga yjet prej neoni limoni
Te flamurit festiv evropian

Te ftohurit ne kete bote
Jane vete i ftohti
Jane ky zinxhir mishi prej politike dhe moti
Zinxhir ashensori
Vertikal trashegimie qe na vjen thelle nga historia
Qe nxjerr turma-turma me asfiksi
nga zgafelle e minierave fytyrendrakur
Per ne transhete adoleshente te luftes se pare,me debore
U lidhet per kercinjsh reumatike roberve rremtare
Ne galere
Nje zinxhir me ar minierash
Per sahatin me qostek te lare ne ar
Te Bakuinit, Cese, Karlosit-Ilic
Bombe, flamur, draper, cekic
Ti nuk e kupton kete siklet qe vjen
Nga poshte ajrit
E te lidh
Pandalshem-pastaj gishtat nuk jane me te tute
Ke doren tende ne xhep, s’eshte hajdut
Ti vec shtyn orteqet e bardhenjta
Te frymes
Qe te zgjatohen rreth fytyres
Si mjekra fallco
E plakut paftyre te vitit te ri

Te kesh ftohte
Do te thote
Se s’di gje per ty njeri
Gjalle ne bote
Qeveria dhe media te fsheh
Si monedha ne kek
Ne darken e bamiresise se fundvitit. Te fshehin
Pas se vertetes se hidhur te druve te shtetit
Emri yt si formula e gazit te perditshem
Harruar neper tuba
Verret
Perdhe neper zorret e Rusise apo Algjerise qe ha qebap
Me mishin e vet
Teksa luhatet e dridhet bursa
Ti ke ftohte, jo femijet e atyre qe te zhdukin
Nga ekranet, kopertinat me reklama/madama
Nuk merdhin femija
Qe si kangure mbartin ne fund
Te matrioshkes se moshes. Si ca gladiatore te penduar
Te afrohen kokezbuluar ngadale
Pronare kantieresh, qeveritare
Me helmetat e medha publike ne duar

Femije si ti behen sapo i mallengjen ndonje
vjershe e perkthyer apo gote shampanje
Femije,por qe s’kane ftohte si ti jane
ministra, vipa, mendimtare zyrtare
Trashegimtare shtate brezash
Rojtaresh pylli qe ngrohen
Me vatrat te ndezura
Si festa,
Me drute stive
Ata
Qe na vene revolucionin si alternative
Per te na qeverisur me friken nga ai
Ata qe na trembin me anarkine
Ata qe deformojne fene dhe fjaline
Per te mos prishur rehatine
Per mos te te ngrohur
Mbrohen pas faktit se nuk te kane njohur
Personalisht
Nise jeten mbrapsht ta trashegosh
Me hipin nervat
Kam frike
Mos behesh komunist;me keq
Frigohem mos harrosh
Te ftohtin
I cili eshte ata qe te lane
Te kesh ftohte
Frigohem se mos mendosh
se te ftohtin s’taka kush borxh
Semos te duket vetja teper
Se mos behesh i eger
Se mos behesh vrases serial, ku i dihet
Dhe na fut ne shenjester
Si ne nje varr te perbashket
Te gjitheve qe djegim drute e Zotit
Popullin Kain te te ngrohtit

2001-3

ervin hatibi
“pasqyra e lendes”

with courtesy from ‘loku

Edhe njehere mbi historikun e cmimit te bananave (#)

(ad nauseam)

pertej murit te berlinit
rriteshin kercenueshem bananet e romes
viti njemije e nenteqind e tetedhjete e gjekafshe
xhungla prej betoni dhe celiku dhe paniku
njeriu per njeriun ishte ujk ose murg, rrethuar
me banane
ne nje ishull rrethuar
ne nje ishull te rrethuar
prej nje uji te kuq te gazuar
ish bin ajn berliner
per ne fakt jam ende nje cek amerikan i cili…
pikturonte dhe hante
kryesisht banane
(postmarksizmi ende evolucionist riprodhoi
banane te zeza prej gome
per poststalinistet, nipa dervishesh, te rrihnin
popullin tone me to)
banane urbane
mbushur cit me patate
te zier embel
patatja eshte edhe buke edhe gjelle e nendheshme
vetembjelle ne fushat muzeale te mathauzenit
treblinkes
me pataten bejme patatina; me doren tjeter
perkedhelim ne erresire
barkun e zhveshur te televizorit, mbushur me mornica
patatinat, jo patatet jane i njejti fis me bananet
patatinat dhe bananet me gjithe koka-kolen
krushq dhe paje per madonen
qe martohet me cegevaren
per te lindur ikonen
e rradhes, rrethuar
me bistaket e shkopave te gomes
prodhuar
prej gomes se lekures se bananes
ne uzina televizive (imperiale)
te romes

2002 – “Pasqyra e Lendes”

ervin hatibi

Advertisements

159 thoughts on “Postings II (Ervin Hatibi)

 1. Per Leh Valesen kjo bejte, si dhe per infermieren e ketij porti polak

  Gdansk!
  Ben arke e peshkut plot
  leshuar mbi beton prej dokerit
  Secastopol-sy te mbyturish
  tek i rreh thelle shurra e diellit
  Durres
  ngec barka ne rrasht te reres, a ne leshterike te shurdhuar
  si melcite Detin e zi, e kam zene e mbaj ne duar

  “Portet jane Sodomat e Marksizmit, rrethuar me uje e
  katran”
  Astrahan,
  per shembull, tjeter emer porti
  Dhe s’di si me shtynte pra ky Leh Valesa
  drejt Anarkise dhe rakise
  te shihja neper lajme te Tv-se se Italise
  Pata qare per Leh Valesen
  se e dashurova Greven
  edhe gjithe Polonite
  se urrej une Qeverine
  sepse s’e dua hic Shtetin
  dua Solidaritetin
  kete kopesht
  zoologjik
  per njerezit e njerezimit
  formen
  me fetare
  te vetorganizimit
  Dhe kam qene i vogel shume
  Turma me mrekullonte
  Katolike e pijanike-te gjithe shoket tubuar
  Punetore nevrastenike me mustaqe neper duar
  me fund goten!
  Dubrovnik!
  Poshte Bashkimi Sovjetik!

  “Grevat bllokojne Ekonomine, por cojne para historine”
  (!?)
  Leh Valesa pak nga pak u be kryetar
  president polak i shtetit borgjezoproletar
  E krejt ma ka ka prishur
  qejfin…
  Por, te behet ne dashte Pape
  gotat plot me Poloni, do t’i rrekellej prape
  Le qe kam edhe plot vese
  te tjera:
  jam rritur me libra Ruse
  tje bora eshte e zeze, cdo izbe eshte nje pus
  Dhe muzhiket plot inceste te gjakosin me kamzhik…
  Te vetmit flamure paqesh
  jane rreza paragrafesh
  jane ije te bardha polakesh
  qe i pata adhuruar me fort se Leh Valesen
  E kurre nuk e hoqa shprese

  nje polake, nje polake!…!
  Per te fal krejt melcine
  e te jete rrumbullake
  leshraverdhe neper shpine
  si kali te me hedhe
  nga shtrati ne komodine
  perdhe te ma lage rakine
  Gdansk! te me pelcase shpatull e koke perdhe
  e t’i lutem krejt memec te me ktheje ne stere
  VARSHAVE? DY HERE VARSHAVE
  eshte nje tmerr kater oktave
  keto llave, keto llave
  Prishjeje
  qe nisen perruar nga kofsha e nga fyti
  Perplasen permbi mua mu ne fund te barkut
  si i bardhi Drin mbi te ziun Drin
  Drin!
  bertas Drin!
  me djerse e valese
  Zgjuar per turp nga gjumi ne pavionin pese
  Kati i trete ne Tirane
  i spitalit infektiv, hepatit toksik
  me melcine time ekspansioniste
  dhe embargon e konjakut
  dhe bilirubinen qe s’po me zbriste
  Shigjetuar kudo
  si Shen Sebastiani
  me age
  ndihmash polake

  Dhe ne korridore beh infermjerja roje
  Domethene ndez driten ajo statuje pambuku
  Me gershetin e trashe si nje krah pa jete eunuku
  qe i rri ne shpine
  Me gjinjte e larte bjonde perplot tetracikline
  sipas meje : Rostok
  (dy studente bene qejf gjithe naten
  me nje ish-detar ulok).

  Ervin Hatibi
  “Gjashta Mac”
  1995


 2. letra jote
  vjen pa deshire
  e terheqin zvarre fijet e flokeve te tu te asaj nate
  qe si mina te harruara lufte
  me plagosin vazhdimisht, neper rrobat e mija fshehur
  ….

  “Kjo letra jote e bute”

  Ervin Hatibi, “gjashta mac”, 1995

 3. Nje nga te paktat te shkurtra te e.h.

  PUBLIKE DHE E TURPSHME

  Sec mban ere banja e shkolles, nje ere si plage
  Ashtu e bardhe, si koke e fashuar
  Se zemra nuk fashohet
  Ja aty, me dhembe e mbante bluzen pak ngritur…
  Jam romanti: zhgarravis pak murin
  Dhe e mbyll ate dere grash si nje plage qe s’mbyllet.

  1993

 4. hej, kontrollo faqen e Robert Elsie (ne listen e bllogjeve ne te djathte) disa jane ketu nen “work in progress” dhe ‘Postings”
  te lutem mos harro te shtosh burimin nga i ke marre sepse “perkthyesit” jane te tere vullnetare.

 5. Public And Shameful

  There is a certain smell permeating the school bathroom, a smell like a wound,
  So white, like a bandaged head,
  Since hearts cannot be bandaged.
  Right there, she was holding her shirt up with her teeth,
  Just a little,
  I am a romantic: I scribble on the wall,
  And close that women’s bathroom door, like a wound that won’t close.

 6. Blete, du gjashten mac. Me patjeter! Kopjoje, gjeje, vidhe, me jep kopjen e vetme qe ke, vri veten kur i thone, pune per ty.

  PS Te premtoj nje poezi te perkthyer ne anglisht ketu po ma sajove 6-en.

  PS2: Edhe ato te IK mi ki iujdes, sic e di already.

  Thx!

 7. Emigrant, mos e bej.
  ..mos e lexo gjashten mac….ne pac ndonje fije meshire per veten…
  Do mpakesh…
  do mbytesh, degjon?..do mekesh. …
  do duash te vdesesh, ama edhe te rrosh edhe ca, sa t’i japesh fund faqeve. fryma do te te dale prej melcise si tym i verdhe bilirubine, e zjarri do te jete diku gjetke, mes barkut poshte dhe zemres lart..
  po sidoqofte, 6 mac do e gjesh here pas here, te postuar ketu.

 8. Whole Lotta…

  Nga një bllok në tjetrin më humb
  Një vjershë për ty Lotta

  Ti ecën larg, e nuk druhesh të kthesh kokën
  për të verifikuar
  supet e mija: ne njihemi
  Ne s’flasim: pa fjalë pa duar ti ma tregove
  E para
  Mes shokësh, mes nesh e kërkuam e s’gjetëm
  Argjend i ngrohur me pështymë
  Aty ishte përdhe
  Unazë gishti nënash që ia dëshiruam sho-shokut
  E nuk e dallonim, një nga një kokëqethur larg shtëpisë
  Në rrethina një burrë i huaj na përdhunonte
  Pa frymë mbi njeri tjetrin, larg nga shtëpia
  Lotta, kështu kjo fëminia
  Më vjen, më ikën me ëndrra
  Mes dhjetra qelqesh, dialektesh ti Lotta
  Me një triumph të hapur në faqe
  Me nje fustan më vjen, më çudisje, e qaje
  Kur me dhunë ta vishte mami
  Gjunjët tanë puqeshin në quka
  Në ëndrra është mëhalla jonë, filmat
  Më shpata druri të menduara
  Që na thyheshin: po biçikletën Lotta, biçikletën
  Ku na mësoje biçikletën, e në fakt më mësove dobësinë
  (do sqaruar mosha jote, më e madhe se e jona)
  Shtëpinë të kesh kundër, edhe rrugën
  Fjalëve t’u druhesh, pa bërë dot pa fjalët e përbuzjen
  E pastaj në darkë me biçikletën përtokë
  Të të shkrythet gjoksi nga një vakësi pa emër
  Unë mbaja timonin, ti pedaleve u mëshoje
  Bark e kurriz ngjitur si një peshk I vetëm
  Fshehtas rrotulloheshim nëpër rrugica
  Nëpër dy boshte halash prej teli biçiklete
  Jashtë asfaltit me vija të bardha, për ty flet mëhalla
  Lotta a të kujtohet
  Mos humbtë kurrë banja e vjetër e shkollës fillore
  Shtangia e mozaikëve të ujit përdhe
  Që pëshpërijnë në tavan
  Aromë e mirë e jashteqitjeve miturake
  E gjitha kjo gardhuar me gjëmime të forta gjoksi
  Se aty ishim ne
  Në kope, vëzhgonim si rriteshe pasditeve
  Si largoheshe nga ti, nga ne
  E nga bluza
  Por unë përherë e kisha ditur se ti ishe ndryshe
  Të dy e kishim ditur bashkë se ti ishe ndryshe
  Ndaj rrija unë larg shokësh
  Të gjithë më tallën me hundë, shfytyruar për mirë
  Pantallonat e shkurtra që fërgëllonin poshtë nëpër gjunjë
  Këto
  Këto gjethe të reja në shirita filmi të vjetër
  Më flit. Kam dëshirë të jemi aty edhe njëherë tjetër
  Aty ku fillove
  Lotta ti çun i shëmtuar.

 9. Patrokel, c’te them? U mundova te gjeja nje adjective per poezine e Lottes…. beteje e humbur… me ne fund i dhashe dum, se s’doja ta lija pa gje… eshte SHKERDHYESE! ne kuptimin me te mire qe ka kjo fjale….. kshtu i vrasin kuajt… keshtu nderzehet truri…..

  edhe nje ne te ikur e siper: jo e perbindshme, por e perxhindshme…..

  PS: kjo si “i ikur fare” – merre me te dyja kuptimet kete, ne fakt me shume ne ate te dytin: shyqyr qe nuk jam me aq i ri sa per te hyre ne sekt…. se si tek ai sekti i Tolstoit, mbase eshte vegjetarian EH (ja prape dreqi, a nuk te duket se ky akronim eshte rezervuar per xhinder te te gjitha llojeve? ), pra mbase eshte vegjetarian, dhe e vetmja gje qe nuk do beja per kete alien do ishte te hiqja dore nga ai qengji shpuar nga helli si S-ja tek $…..

  ——-
  Blete, te vijme ne teme, do sillem mire, do them gjithnje “te lutem” dhe “falemnderit”, do te te sjell edhe lule, gentleman i vertete do behem…. po…. ate gjashten mac? he? mos nigjo patroklin ti, se “pash me pash du ti bij gjashtes”…..

 10. guess it’s the flowers….. ok ok, what kind?… or some good steak will do just as well or even better…. don’t let us die under the quandary…..

  (“…..vetem ne paris blihen lule me para…. tek ne i hane gomeret ….. ” Bep Shiroka, po qe se te kujtohet 🙂 😀 )

 11. Nuk ka me Gjashta. Gjashtat u botuan. Dhe Humben.
  As ne Bibloteke Kombetare po te vesh, nuk gjen me Gjashta.
  Emigrant, lexo kete vella, pak drite dhe poetike, pak dyll te shkrire brenda kermijve te veshve. Veshet jane brenda, ndersa degjimi, ashtu si te gjithe shqisat e tjera, jashte.
  Mbase eshte e “perxhindshme”. Dua te them, se estetika e kesaj fjale i mburret dhe tejkalon te Verteten, por pak rendesi ka kjo.
  Ne besojme gjera te ndryshme nga ato qe besojne fjalet vete.
  Po te vras me kete:

  KJO LETRA JOTE E BUTË

  Malli ynë është i ndryshëm moj vajzë
  Në qytete të ndryshme
  Lodhem në atë natë të hershme, unike
  Këtu brenda ikonave guacka
  Të qepallave të tua
  Ku shkundin varak fluturat e natës
  Rri e lexoj i praruar
  Letrën tënde të vetme
  Atë frut të largët që varet tani
  Duke u tharë me dinjitet
  Në degët e kopshtit tim
  Letra jote
  Vjen pa dëshirë
  E tërheqin zvarrë fijet e flokëve të tu të asaj nate
  Që si mina të harruara lufte
  Më plagosin vazhdimisht, nëpër rrobat e mia fshehur
  Por unë s’i di
  Letra jote e fundit, e lexoja që atë agim
  Me ty në shtrat, që flije ende
  Letrën tënde të vetme
  Ti strukur krejt mes këmbësh të mija
  Si një enë me qumësht të vakët
  Unë vëreja aty poshtë shtratit
  Sandalet e tua që diçka dinin
  Vëreja dhe e ndjeja
  Sapo t’i shkelje me thembra, unë
  Do të mbetja pa frymë
  Duke parë
  Të ngriheshe
  Thua se do të ngjishje pas këmbëve
  Mushkëritë e mija të dyja, e do të ikje me to
  Pa zhurmë
  Nga ajo dhomë që rastisi
  Oh, në ta nissha letrën tënde lamtumire
  Do të të trulloste edhe ty trishtimi

  1992

  Эrvin Hatibi – PoЭzI- “Gjashta Maç”

 12. Unë vëreja aty poshtë shtratit
  Sandalet e tua që diçka dinin

  Shiko, e ke pare nje film me John Travolten qe pati nje tumor ne tru qe i rriste kapacitetin e trurit ne menyre eksponenciale…. deri sa arriti ne ca nivele jo njerezore….

  …. po ate tjetren gjithashtu, kur per te shprehur ekzakt palcen e dickaje duhet me patjeter te thuash fjale te ndyra; asgje tjeter nuk e jep the fucking kernel of what you have in mind…. it’s just the scatology helping there…. e shtuna e motres, ose kjo, ti sjellin ne mend keto… s’eshte blogu im ky, pa njeqind “f-words” me erdhen ne mend fill pasi kalova poshte si spec djeges
  “fijet e flokëve të tu të asaj nate
  Që si mina të harruara lufte
  Më plagosin vazhdimisht, nëpër rrobat e mia fshehur”…
  ….e di, nje indian esnaf me thosh para pak javesh ca te reja nga bota e spice-ve, fliste per specat djeges vertet, qe djegesine e masnin me nuk di c’njesi….ok, me 100 njesi ishin nga ata qe te nxjerrin lot nga syte; kishte nje te ububushem qe ishte me 1000 njesi, nje therrime e tij ne gjelle, cmendte gjithe lagjen…. pastaj, vazhdoi indiani, kane sajuar nje lloj te ri me 10,000 njesi…. ky lloj kur e prek vetem, te ngjit djegesiren dhe duhet te lash duart… nuk mund te mbahet ne nje raft ne kuzhine se terbon gjithe shtepine dhe ca me tej…. e do thuash ti c’tu kujtuan gjithe keto… jo, mor, jo, ja kot, ashtu, po mendoja sa njesi djegesire kane ato vargjet qe te thashe me lart… une e kam nje numur ne mend, por s’po e them….

  FLM ne katror…. (needless to say, po pres prap per spec djegs….. jam i durushem une, mos me ruani hic, edhe po me dolen lot nga syte, mire me ben, thone qe sikur pastrohesh ashtu…..a?)

 13. uu talk to us dirty baby…
  emigrant, just joking. feel free to express yourself, or feel free to challenge yourself, and use your intelligence to avoid dirty words. we’ll appreciate you anyway.

 14. mire atehere.
  Ti e zgjodhe te vuash. ..Une jam me leje…Ne nje fjale tjeter, e zgjove po ashtu. ..Se une prape me leje jam e Dhimbjen ose ndonje emer tjeter ne kallezore qe fle neper xhepat e xhaketes, mund ta kisha pertypur i qete e me veten, si lopa ne grazhd.
  kam patur njehere ne duar: “Po tani o i shkrete?” – liber me spiunazh,… nuk di ne te kujtohet…
  Tim vellai ia kishte dhene nje shok, i cili, nje jave me mbas, ekzatesisht nje jave me mbas (saktesojme viti ’88, dhe rreth 18 vjec) u mbyt.

  Keshtu pra, imagjino me c’peshe e durim, e mbaja ate liber nder duar, ate dite ne biblioteken e shtepise: ate liber si plage e re dhe e pafashuar, ajo vdekje e panevojshme ne kornize, ajo vdekje e nxituar por me nje tempizem te shkelqyer me dhuraten : “po tani o i shkrete?”
  Me te njejten peshe e vuajtje lexoj perhere kete vjershe, qe po te ve ketu poshte.
  Nje kumt, Nje vdekje pritet te ndodhe dikur, diku. A mbase nuk ka per te ndodhur kurre, e duket sikur ka ndodhur. Sa here lexoj kete poezi.

  DANISHT

  Danisht e shkroi ajo librin
  E patave tė egra
  U ngjiti dhe emra
  Personale
  Sapo hapet fleta e parė
  Si kandrrat emrat patat kollofitin
  Sapo hapet fleta e dytė
  Njė aromė djerse gjysheje ndjej
  Nė sqetullėn mes dy fletėve tė librit
  Ėshtė vendi ku gjyshet na pėrgatitnin
  Tė lindnim
  Mė kujtohet kur i pyetnim nga dalim
  Prej nga sajohet lindja jonė nė botė
  Ato thoshin nga sqetulla
  Shkujdesshėm sqetullėn na dėftenin
  Njė tė vėrtetė qė tė turpshme e bėnin qimet
  Prej aty lindi dhe letersia pėr femijė
  Bile dhe femijė lindi sqetulla
  Teksti flet qartė
  E shkroi njė grua
  Danisht
  Ilustrimet me akuarel joshin njėra-tjetrėn
  E kėshtu fletėt lėvizin, mė zhvendosin
  Pėllėmbė pėr pėllėmbė drejt feminisė
  Fėmijė-agoni, i grisja librat pėr femijė
  Fėmijė i lig qė vetėm dyshoja e gėnjeja
  Kėshtu qė qeshė i pari qė zhvesha njė vajze nė mėhallė
  Miturake si unė e shfletoja me njė gisht tė lagėt
  Dhe kėshtu i fundit teprova njė dekadė me vonesė
  Duke shfletuar vetėm libra si ato mbathje tė pastra kukulle
  U rrita nė libra, qeshė i fundit qė zhvesha njė vajzė
  Por tė pakten shpėtova
  Nga dhelpra
  Dhe dlirėsia e pulės
  Si edhe nga fshatari i menēur qė mundi mbretin
  I shqepi edhe tė bijen
  Dhe ja kam arritur tė shkruaj pėr mrekulli
  njė vjershe qė i vogėl
  pėr sytė e pafaj tė ujkut
  Dhe frymėn e tij tė athėt
  qė hukat zemrėn time-kėmbanė
  Foshnjė rritur nė njė pyll tė shpyllėzuar
  I zgjodha qė pa mesuar tė lexoj
  Librat
  Me njė shqisė tė inatosur qė i ndan saktė
  Kėrpudhat e helmėta nga tė ngrėnshmet
  S’pati kelysh kurve tė mė mbyllė
  Nė azilet me ilustrime tė femijeve
  Libra tė shiturish ku fillon dhuna
  Ashtu si e pakuptuar
  nje inkuizicion i madh, njė zjarr duhet
  Ta djege injorancen e librave pėr fėmijė
  qė janė libra si tagjia nė drithėra
  Gjenerata tė frikshme rritur nga gjyshe qė vdesin
  Dhe libra me makiavelizma juniorėsh
  Poema pėr fashizmin kristian dhe alkiminė
  Libra qė nė fakt duhet
  Plot art e lajle tė na i servirnin
  Por krejt tė thinjur
  Tė dėshironim vetė tė vetėhumbnim kontrollin
  (Le tė prallisnin kuajt ē’tė donin, le tė thyheshin gardhet
  Nga pornografia infantile )
  Tė na provokonin sa tė donin pėr tė provuar besimin e fortė
  se nuk ėshtė krim vetėm ta shkruash librin
  se nuk eshte krim vetėm ta shkruash keq
  se nuk eshte krim vetėm ta shkruash danisht
  E patave tė egra danisht t’u ngjitėsh emra
  Krim ėshtė se ti je nėnė, duhet tė jesh nėnė
  O nėnė, libri ėshtė pėrdhunimi i parė qė pesova
  Sapo mėsova tė lexoj
  une nuk desha tė pėrfundoj kėshtu
  Por libri kėshtu pėrfundoi
  Fjalė…
  Pra krimi yt ėshtė se lehtė-lehtė
  Projektove
  njė dhunė tė destinuar pėr fėmijė
  Me pata folėse daneze
  E bėre siē thashė lehtė-lehtė
  Pengesa e vetme, arti i gatimit dhe morali
  qė nuk e di a i ushtrove nė javėt intriguese
  Kur shkruaje ēudine ritmike qė s’ndalej as nga ato vetė
  Oh… zonjushe mė fal, zonjė skandinave e pa emėr
  Mė fal pėr gjithė kėtė ligėsi
  Atė kodosh libėr nė fakt as qė ta kam lexuar
  Por ky tėrbim mė mban gjallė
  (Jam krenar qė kam qenė i kuq flakė)
  E ta dish, ka kohė, vetėm sa lodhem pėr pak qetėsi
  Pak vetėpėrmbajtje
  E mbase ėshtė e vėrtetė qė ne i duam fėmijėt njėsoj
  Dhe qetėsinė
  Dhe unė mbase paskam bėrė krim
  njė fjalė e fundit:
  A ke qene krejt e qete pėr ato patat
  Kur i shkrove
  Apo je treguar kaq makabėr sa na ke lėnė tė zgjedhim?

  1994

 15. Patrokel, doja vetem te dije qe e mora! procesi i zberthimit te proteines ne gjendje quaternare sapo nisi (kjo eshte struktura me e larte e proteines, if you did not know)… do zberthehet ne aminoacidet perkatese per tu ribashkuar perseri ne proteina te mijat, sipas kodit tim gjenetik… abc e jetes sapo nisi edhe nje here…. flm. deri se shpejti.

 16. Blete, dua ta degjosh – Rachmaninoff: – Koncerti per piano no 2. (e luan vete S. Rachmaninoff)

  …qiejt e ngrysur pa lejleke
  dhe shirat pa ylbere ne mes…

 17. o mono, bleta i bo vete kalamajt e vete. bletet i ajn burrat blete pasi i shtrydhin. (ej nga dallohet bleta nga bleti?).

  perhere kam pyt veten.

 18. …nene-mbreteresha… nen mbreteresha… mbi mbreteresha…

  …hmmm…atehere mendoj se eshte me vend revizionimi i shprehjes sone te bukur shqipe: “e hodhi si limon i shtrydhur”, me ” e hodhi si bletth te perdorur”… Po sikur nene-mbreteresha hic me bletin, por me grenxin?

  Ja ku dalim tek posti i Bletes (Bletes se vertete, the BLETA I mean)

  Tani jepni variantet : si hakmerret grenxi? ke merr ne telefon dhe pse? a bashkon forcat me bletin kunder Nene_mbretereshes? a na duhet ne kete pike te fusim ndonje kanderr tjeter ne loje?
  Ja mendoj se mund te merremi ca me kete pune, sa te mbaroje shiu kendej 🙂 🙂

  te pershendes SMR

 19. Patrokel, pse domodsoshmerisht grenxi dhe jo grenxu. Ose grenxoja, grenxua…. “o grenxo, ku vete k’shtu…. o gjer te grenxa (bleta? etc…) kam pak pune”….
  Ju pushoi shiu? Thjesht per solidaritet po pys….. si pune brothers in arms, medemek….

  OK, let’s cut out the crap, here comes, my first Hatibian contribution (sorry the typos and the lack of “ë” … are you gonna make it “hallall” to me?) all due to a courtesy of a very dear friend:

  Too drunk to…
  (Dead Kennedy’s)

  Tani disponoj edhe seksin tend
  jam i lejuar ta prek
  i lutur ta hukas.

  E ke te thjeshte ti
  Thjesht rri shtrire ne krevatet e mija
  dhe urdheron te pushoje muzika
  te fiket drita
  E qesh pertej mjekres tende me dhembe
  si edhe pertej
  Amfiteatreve te fytit
  syte e shtrire, e bardhe, e bardhe….

  Pastaj barku yt me faje terheq
  vrraga te trasha
  ajri
  Ti po e punon me shate ajrin e dhomes sime
  une sillem neper dhome si Lenini
  bythet e mija te zhveshura ne terr
  jane dy o-te tek fjala alkool
  E ty te keputet shpirti
  qesh,
  Me cicat e tua prej qeni, kur une te them
  se lipset te kesh nje pale te tjera si keto
  Cica qeni qe i kane varur syte njera djathtas
  tjetra majtas
  si ne flamur
  (pushon e qeshura, ato pushojne se duartrokituri, cicat)
  (behet heshtje)
  ti kerkon pa u ngritur cigaret
  Qe i mban ne çante
  ku ka edhe plot gjera te panjohura grash
  Zhurma e çakmakut tremb barkun tim te vdekur
  fshin shpejt figuren tende nga rera e syve te mij
  atehere une shtrihem prane teje

  kjo cigarja si femije pleqerie, ose si ndonje gje
  tjeter me e sakte qe i lidh dy vete
  edhe po s’qene ata te dy
  fjalet e tua jane rrethuar nga nje ze i padegjuar
  ti methua mes tingujve se s’duhet te te therres me
  – Kur je i pire… – shton
  Asnje e dhene tjeter pastaj
  per trupin tend, a je shendoshur me
  a i ke krejt vetullat
  Thonjte e mi
  rriten
  jane ngulure ne djerse
  ne Viet-Namin tend te rruar pa napalm
  Ti qesh megjithate me tym
  Dhe une ta di emrin
  E ti nuk do qe une te trishtohem
  ndaj
  me pickon here-here
  ne nje nga bythet e mija te ligura
  si mollezat e poetit me tuberkuloz
  E asgje
  s’me ndalon te qaj vete
  mos ler te ulen syte e mij.

 20. lol
  for man, bleta mbretereshe eshte e vetmja femer ne kosheren e saj, bleterit jane te ndare ne pllenues, obortare, ushtare dhe punetore.
  eshte e drejta e bletes te flere me grenxin nese i do thumbi, ndersa bleterit i bejne fresk dhe sherbejne mjalte. gjithesesi seksi i bleteve i sherben vetem pllenimit, keshtu qe grenxerit zbohen nga foleja se jane shterpe.
  pastaj varet sa kinky eshte bleta.

 21. Jam lodhur nga bukuria jote

  Jam lodhur nga bukuria jote
  Qe ti aq thjesht ma fal
  Aq lire
  E pa me njohur.

  I paqi, I pafuqi eci
  Eshtrat si hardhite ne pranvere
  Qane ose mu drodhen

  Veshtrimet drejt ajrit tend
  Plage me rreshtohen
  Dhe qepallat s’me sherbejne dot:
  Ti rron ketu brenda
  ….u çmenda….

  ——————–

  I’m tired of your beauty

  I’m tired of your beauty
  Which you so plainly lend to me
  So discounted
  And without knowing me.

  Feebly I walk, feebly
  My bones like the vine in spring
  Wept or trembled

  The stares at your air
  A queue of wounds
  And the eyelashes can’t be of use:
  You live herein
  …I’m getting crazy.

 22. ta mash men! 😉

  PS pupupu sa v’rejn k’to t’rit e sotem….. 😀 as i gjosen s’un i “rreshket” …. 😛

 23. uuu i am shivering in my little heart stomping booties!!!
  emigrant, truth will out 😉 i thank you for your contribution and wish you remain “feeckble” no longer.
  ravintsara, good eye! me like.
  man’, stop cussing. an eloquent sweetmouth like yourself should be able to express self without sounding like he is trying too hard.
  patrokli, stob baiting man’

 24. Parfumi yt

  Ti je? Ti je? E njëjta?

  Goja jote varr i gjallë detar
  Me aromën e fërnetit
  Të puthitur trupat tanë nga frika
  Në kërkim të mejhaneve pa garipa
  të portit
  Por ama me “zhurmë e tym” i kërkonim
  Që askush të mos na shihte kaq pa frymë e të përkryer
  E kështu s’e gjenim një të tillë, këmbët e rënduara
  Si shishe na thyheshin në mes
  Puthjet e rërën me brazda plagosnim
  Në gjurmët tona të thella varrosnim
  Gjithë vitet që kishim kaluar pa u njohur
  Buzë detesh me emra të ndryshëm

  Ajo natë në dritare si pulë e zezë
  Ngrohte të vetmen hënë vezake
  Nga ku del gjarpëri i gjithë mollëve

  Mollët e tua të bardha
  Bashkë i kafshuam
  Dhe të nesërmen i mallkuam, kur
  I njëjti autobus u nda më dysh
  Për të na degëdisur në drejtime të kundërta

  Tani
  Me një guxim të mjerë
  Nuhas gjithë ditën, të betohem
  Gojët e shokëve në klub, për atë Zot
  Eshtë era e saj

  3 mars 1993
  “6 maç”

 25. B, vej bast qe Hatibit do i bohej qejfi shume per revizionimin e pare te vepres se vet. (e pranoj qe ishte typo, OK, no need to show off cooler than I am…. which I am without fail, as you know… 😉 8) 😛 )

  PS Keshtu besoj do i jete bo qejfi ene Marksit (mjekrosh edhe ky by the way) kur e revizionun per here te pare…. revizionistat e mootit….. 😀

  S’ëm the, B, si t’pelqeu….. (ta qis me cengel un’ ene kur s’t’ka pelqy)

 26. Eva dhe Ademi

  Eva ishte një infermiere e vogël
  Nën përparset që ia frëngëllonte
  Një kurm biond
  Nën përparësen e bardhë
  Ajo e hutuar, ashtu e përkryer në shkurtësinë e saj
  Dhe sa herë i patën shpëtuar shkallëve
  Shishkat e serumit
  Për Ademin, praktikantin e fakultetit të mjekësisë
  Ajo kurrë nuk pati ndjerë bezdi
  Përveçse kur kthente kokën e i vërente
  Caçkën ku mugullonte një lëkurë e rrallë pa qime
  S’është fare nevoja këtu ta themi
  Se si gjithë infermieret ajo
  Një ditë më jepte përshtypje kuçke
  E në tjetrën prej ditëve jo
  Qëlloi aty, unë ende s’qeshë shtruar
  Në pavionin dy (kati i tretë)
  Një ushtar i plagosur, i zhytur në ethe
  Në bunker, një natë nga vetmia a kush e di
  Qe mbyllur e shtinte brenda fishekë
  E ciflat e kishin përcëlluar, në gjunjë plumbi rikoshetë
  E gjysëm i shurdhët kllapuriste
  Në shtretër që i djerësitte
  Sikleti i tij ishte torturues
  Tek zhvishej nudo nëpër koridore, e shqiste fashot
  Me pulpat e rruara për turp të pacientëve
  E të Evës, e gjora si motër ia duronte
  Vëllazërinë të marrit
  Pak a shumë kështu ndodhi
  Në turnin e vonë
  Kur Ademi, fshatar dhe konviktor
  Po e qetësonte ushtarin
  Që çapëlehej duke thirrur e kënduar
  E symbyllur qe edhe kur si përherë iknin dritat
  Errësi mbeti dhe zëri zhaurinte pavioneve
  Mbyste zhaurimën monotone të një radio dore
  Ademi djalosh i thjeshtë
  As vetë s’e diti e u rrënqeth aty
  Mbi krye të kokërruajturit
  Kraharorin e ndjeu t’i valëvitej në terr
  Ndërsa një ish-gjimnazist i gjakosur ushtar
  Këngëzonte Esenin
  Ndaj kur hyri Eva (gjithë e tërhequr prej zhurme)
  Ai e tërhoqi prej supi
  Dhe i kërkoi lotin t’i fshinte ajo
  Dhe ndodhi që në errësi
  Ata i shmangën mantelet e bardha
  E u rrëzuan
  Plot erë jodi e ku e di
  Ashtu ngadalë u puthitën në shtratin përbri
  Nën atë fjalosje vetmitare plot kumb e varg
  Carçafët të stampuar nga magazina
  Me ato iniciale të pakuptueshme
  Vulash trekëndëshe e rrumbullake
  Carçafët i pikëloi një qumësht i errët
  Dhe kotej zëri i ushtarit me atë plumb në gjunjët e lagët
  Ai kurrë më një këmbë s’do ta ketë dhe drejtoria
  Si në libra Ademin e sikterisi
  E sikterisi edhe shkolla
  Në fshatin e tij në darkë, kur kthen nga miniera
  Nuhat tek e nxjerr nga sirtari
  Kanotjeren e asaj nate
  Me aromën e saj gjithmonë e më pak shpuese
  E ashtu edhe më vrasëse
  Kopsitur me një nopllë të verdheme
  Që i kujton këtij, syprishur, se duhet shpaguar
  Një gjak pa arsye
  Ne rrimë ulur tek ai shtrat i hekurt
  E kanë nderë në koridor si atë rrjetën
  e braktisur, magjepsur
  Që kapi peshkurn ters (sirenën)
  Presim të heshtur e të sëmurë se mos njohim Evën.

  29-30 prill
  “6 maç”

 27. meqë s’shquhem për mbajtje fjale, dhe shpresoj se mund t’i editosh postimet dhe ti korrigjosh, ja ç’më zunë sitë:
  korridor dhe jo koridor (vargu i 4-t nga fundi)
  peshkun dhe jo peshkurn (vargu i 3-të nga fundi).

  pas kësaj, fshiji të lutem këto komentet e mia.

  cheers, B!

 28. hey, you are still here. happy to hear from you. my internet filters are too strong for me to comment on blogspot blogs.
  flm per kontributin, sepse jane te reja edhe keto per mua.
  do te perpiqem t’i rregulloj sa me shpejt. (ndofta sot ne darke.)
  best

 29. Këtu jam moj shoqe, këtu. Po s’kam pasur shumë kohë as për të lexuar, jo më për komente, ndaj s’jam ndier. But I always have an eye on your pieces and enjoy them.

  Për poezitë, kënaqësia është krejt imja. Kur po i kopjoja, për një të mijtën e sekondës, m’u duk sikur po i shkruaja vetë, dhe ajajaj…njëfarë orgazme shumë e shkurtër (një e dhjeta e një të mijtës më…) por e identifikueshme më dha endorfina për gjithë darkën…kënaqem me pak, e di…

  Përshëndetje!
  A.

 30. Rrofsh dhe ti o burrë mali! S’po ta prishkam dot… m’u dukërka sikur po më kërkon bukë…Ja dhe një:

  Probleme ndriçimi

  Thithe cigaren, të bëhet dritë
  Tregomë se jeta është rrotull
  Pastaj jetën mbushe me tym.

  Thithe cigaren, bëj dritë me frymë, pak
  Me këtë kraharorin tënd të zbutur
  Hapje-mbyllje sysh ndriçimi
  Ne ulur përdhe
  Hijet lindin e largohen duke vjellë e duke u rrëzuar
  Ti përgjysëm e zhveshur si një rrënjë
  Si një fëmijë i prapë, por me fat
  T’i kam fituar të gjitha kopsat në lojë
  Prek mishin tënd, gishtat na takohen në fyt të shishes
  Këtu ka errësi, mishi yt fryhet si velë
  Thithe cigaren, ose le të presim
  Të kalojë edhe një makinë
  Me plumba drite ti vret veten
  Të gjitha kopsat t’i fitova
  Rrobat nuk pipëtijnë
  Fytyra jote nuk jeton
  Fytin tim nga brënda e ndriçon
  Barku yt i vogël bardh e zi.

  27 shkurt 1993
  “6 maç”

 31. …dhe një tjetër:

  Kronikë nga këto ditë

  I iki vetes me ditë të tëra
  Me javë

  Dy qënie që rrojnë si t’ua dojë qejfi
  Po ti njësosh, del një jetë qeni

  Ai këtu, unë tej çapitem
  Kohë kam: këpucët ende mbajnë
  Arna
  Dhe dhëmbë të thyera të udhës së hiçit

  Dhe shkoj në vete, i parruar
  I ndyrë
  Me plot zakone të reja rruge

  Dhe vij në vete, heshtas e takoj
  I marr bukë, vargje, raki

  Fjalët e pakëmbyera-grenxa në zgjoin e kokës

  Dhe udha e hiçit vazhdon të m’i hajë
  Opingat e arnuara me lëkurën e faqes
  Se unë vazhdoj kështu të jetoj
  Me një lumturi të lodhur, pa bujë
  Gjysmën time të jetës tonë prej qeni.

  10 mars 1991
  “6 maç”

 32. …dhe pasi të jesh trishtuar për ty e veten tënde, a për vetet e tjera, mund të qeshësh :

  toshkëz

  toshkëz o toshkëz
  me emër peshku
  toshkëz o toshkëz
  o fshat dyfeku
  që s’të kam parë fare
  veç kam parë vajzën lozonjare
  almën që s’është më fshatare
  toshkëz-toshkëz
  me kasht’ e baltë
  toshkëz moj
  me hu e lopatë
  po të këndon ervini i ngratë
  ndryshe nuk e qasin gratë
  toshkëz o toshkëz
  përparimtare
  me çizme e shami basme
  shami basme nëpër gardhe
  gardhet janë nëpër ugare
  ugaret plot me fshatare
  të turpshme që punojnë
  punojnë që të rrojnë
  të rrojnë që të punojnë
  e jetë të gëzojnë
  toshkëz
  me gardhe e varre
  toshkëz
  s’ke male fare
  toshkëz
  plot me traktorë
  plot kombajna e zetorë
  brigadierë e revizorë
  shefa, dizenjatorë
  stallierë, viça e lopë
  kryetarë e agronomë
  kapistra, shalë, hamshorë
  pula, qena e milorë
  plot mullarë hamullorë
  kallamishte e piktorë
  plot flamurë tranzitorë
  dhe mësues provizorë
  që nga shkodra gjer në vlorë
  toshkëz
  toshkëz me lëndina
  me lëndina e kodrina
  dele, tulla edhe shina
  duhan, rrugë e makina
  rendimente e vitrina
  plepa, thana, qepë, vidha
  e kuti me aspirina
  që të mos na dhembë kaptina
  ka më pas xhama e tjegulla
  por edhe vreshtë, edhe pjergulla
  plot bute e fuçia
  rroftë vera! lart rakia!
  pellgje, pellgje edhe çezma
  që në verë i zë lemza
  plaka, plaka, pleq shumë
  që i hyjnë gjithkujt në punë
  toshkëz me zhaba
  toshkëz pa kishën
  kishëzën e prishën
  toshkëz me kanalin
  kanalin s’e ndalin
  pengesat që dalin
  për toshkëzën këngë
  thur tërë jetën

  o toshkëz…
  o t…shkë…to…ëz
  t.

  25 nëntor 1988
  “6 maç”

 33. per te ndryshuar po dergoj ketu edhe poezite e nje poeteshe shume te mire:

  NJE PALE SANDALE NEN PEME – FLASHBACK 1

  Është Gusht. 1972. Zagushi.
  Jeshilojnë vetëm zverqet e hamenjve
  që ngarkojnë mobiljet në një kamion.
  “Kujdes, mos të shkelni lulet !”- këshillon ime më
  lulet që do të thahen vetëm pas tri ditësh.
  Shtëpia zbrazet si me rreze Rëntgen
  Dhe keqardhja e fqinjve
  Që shkrin si kompresë më akull
  Në cilëndo pjesë të trupit që ta vësh.
  Do të shpërngulemi diku tjetër
  Ku mirënjohja do të ngrijë ballkon në fytyrë
  me aventurën e zgjimit të mbërthyer mbi një shkop
  si gjelat prej sheqeri .
  Jam vetëm tri vjeç. Nuk e di se ç‘janë premtimet.
  Dhe nuk më kanë treguar akoma
  se fëmijëria pa premtime është si bukë e zënë pa majâ
  mjerisht e ëmbël, e forte dhe pa vrima.
  Kurse im atë nuk duket gjëkundi.
  Im atë ende nuk ka lindur.
  Ai do të lindë në një kapitull tjetër,
  Shumë kohë më vonë
  Atëherë kur unë të ndjej nevojën të bëhem mbrojtëse e dikujt,
  duke u grumbulluar më vështirësi pak hije midis këmbëve të mia
  si trup mikrofoni.

  Luljeta LLESHANAKU

 34. NJE PALE SANDALE NEN PEME – FLASHBACK 2

  E djelë. Nga tabanet e këpucëve
  në korridor
  tretet plazma e dëbores dhe amnezia e rrugëve e shkurtra.
  Llamba 150W në mes të dhomës,
  si një copë e verdhë djathi, në një çark mërzie.
  Ime më punon me shtiza, duke numëruar nën zë
  ajo e di gjithmonë sa duhet, dhe kur ndërrohen radhët
  e ngjitur si një copë stuko në qoshe të asaj dritareje
  që sa vjen e bëhet më e qartë.
  Ajo është një jaskëk i vogël gjilpërash
  që e njeh mrekullisht artin e nënshtrimit.
  përpiqet të ma mësojë edhe mua,
  edhe sime motre
  Tri kukulla Matrioshka, të renditura sipas madhësisë
  ajo e fundit-unë
  e pashpërbëshmja.

  Luljeta LLESHANAKU

 35. NJE PALE SANDALE NEN PEME – FLASHBACK 3

  Zemër nëntori. Era fryn si ndërrim epokash,
  Dëbora dhe fytyra e sime mëje
  presin në prapavijë
  të vërtetojnë filozofinë e tyre
  të të pashmangmes.
  Dritat, si një varg milingonash të çojnë
  në dhomën e bukës.Unë jam nusja.
  Fundi i ceremonies. E ndërsa bëhem gati për gjumë
  njezet e një karfica m‘i heqin me kujdes nga koka.
  aq sa vitet e mia.
  Nuk di pothuajse asgjë mbi jetën.
  Di vetëm se në kthesa të forta
  përvoja vlen më pak se dy drita të ndezura në gjoks
  Përpiqem ta fsheh lumturinë time nën pushin e bardhë
  si një portokalle e qëruar me kujdes
  Kam dalë dinakërisht prej profecisë sime gjenetike
  si prej një shpelle të gërryer nga vetmia
  e kapur fort pas barkut të dashit
  Po të mundohem të shtyj pak perden
  me dy gishtat e ngjyrosur në majë,
  dy hije shkojnw në harmoni mbi asfaltin e zi
  instumentisti dhe violinçeli, pas koncertit
  njeriu edhe antiprofecia.

  Luljeta LLESHANAKU

 36. Nje tjeter, e po atij Brezi: LINDITA ARAPI

  Unë të dua

  Unë të dua

  Qetësisht

  Siç marrin frymë të kamurit.

  Për ato që kam humbur

  Kaq fort të urrej

  Si një i vdekur vrasësin e vet.

  Meqenëse këmbët do të kalben

  Një ditë

  Unë të dua egërsisht –

  Kafshë që shqyen prenë e vet.

  E di që s’do të thithim ajër:

  Një ditë mes ferrash,

  Duke mos bërë zgurmë

  Do të ngordhim,

  Duke u qelbur në atë arë pa erë

  Që emrin ka Harrim…

  Unë të dua…

  Kur mbi ty pështyj,

  Jam unë që të lëpij me gjuhë

  Qetësisht.

  Të dua!

  Sa kohë jemi bashkë

  Nuk e di, pastaj,

  S’e di, të dehurit s’mbajnë mend ç’marrëzi bëjnë.

 37. Po me Ladin c’patet, o vlla!

  PS
  “U be si kulla e babelit, njeri flet shqip, tjetri flet rusisht”….
  “Kulla e sat eme”….

  Moska, Tirana, Los Anxhelos,
  Sec u bashkuan ne nje kolkos….

 38. B, Toshkëz, me hesapin tim, është emri i fshatit nga vinte Alma, ajo goca që s’është më fshatare…

 39. se paska lënë ravintsara gjurmët te laptopi im… sa herë i them, merr tëndin kur vjen në mësim…kështu blogojmë secila për hesap të vet, ndërkohë që dërdëllit ai që paguhet për atë punë…

 40. You were La Gioconda,
  Which had to be stolen!

  And someone stole you.

  Kot, sa me thon qe s’kisha naj gjo pesonale me Ladin…. jo per tjeter…

  Kjo s’di pse me kujtoi nje ruse, me emrin Olga Pavllova (besoj qe do kete nja 2 milion me ket emer ne Russland) qe nje dite vone, ishte rreth nja 10 e mbremjes, qellon ne zyren time; jeshëm të lodhur nga puna se sapo mbaruam nje projekt me burning deadline…. edhe donim te merrnim nje here fryme para se te iknim ne shtepi…. edhe Olga me pyet se si eshte muzika shqiptare…. edhe une i vura ne kompiuter Ajkuna qan Omerin (me lahute)…. edhe e degjuam nja tre-kater minuta sa eshte kenga…. edhe ajo u mahnit…. edhe hena dukej nga penxherja e madhe…. edhe une i them qe keshtu e kemi muziken ne…. kur vajtojme…. edhe ajo tha natenemire…. naten i them edhe une…. edhe prita nja pese minuta qe te mos qellonim ne te njejtin ashensor…..

  Pune dreqi. Edhe ti B, cer temash hap!

  Do vej nje nga Hatibi neser, natyrisht pa perkthim, se me ate copezen e vockel qe e provova e di qe e dhj…va fare ….

  Turqeta per tani … dmth zdrasvujtie….

 41. Nete Shkurti

  Te shtena
  Nata shpohet e pikon
  U mbush qyteti me uje prej macesh

  Te shtena, te shtena
  Rrezohet gjumi permbi nenat
  Rrjedh neper udhe qumeshti i gjirit
  Valiumi

  Frika qytetare, meshe e mekur nen bankat e drunjta

  Te shtena, te shtena
  Zhurmojne neper qepalla kepucet e renda
  Me kembe te mitura ushtaresh brenda

  26 shkurt 1991

 42. mano mos ma luj jabonxhiun.
  shif ke albasoul se ke aty kenget e veriut me lahute. une ua vija atyre te punes sa here me canin koken, pastaj i fusja dhe nje polifoni nga mbrapa e nuk guxonte kush te afrohej ne zyre. hehehe.

 43. blete, moni rrezik s’ka punu naj her’ n’korporate amerikone, ku llafi’ par’ sa shko osht qi sakon se e ngjyni ke shoqet e punes, se jau preme e ja hudhem moces ene s’ka kirurg qe ju bo dermon…. ne fund te bijne shpatllave dhe to make you feel bettet, te kujtojne proverbin arnaut “ujku ha larg”…. 😀 😀 😛 😛

  (Qazo: un’ nuk du bakshish…. pooo ti po deshe jepja monit, se ai ka i rreth kalamoj… 😛 )

 44. S’po e qit koken njeri. Qekam “dhe i vetem trim ne lufte” pranej po gafurrem…. as i gaxho rreth e rrotull… cer qefi….

  (miu after 1L raki skrapari: ku osht ai macoku mer po s’ja q… n… n… g…. )

  Deri heres tjeter, B.

 45. hariti patrokli,…
  i veshur me rrobat e Akilit, ne kete rast me rrobat e “emigrantit”…
  emigrant, me ke pyetur njehere per kuptimin e ketij nick-u… a mbase ti nuk me ke pyetur asnjehere e prapeseprape une dua te ta them…
  Ajo qe nuk kuptojne njerezit, mik, eshte qe Patrokli eshte simboli i robit qe jep jeten per shokun e tij.
  Nashtina, kta te Hollivudit s’i kan kuptu asier kto gjona,(si i thone asaj: ne shtepine e te varurit nuk permendet litari) dhe kujtojne se po nuk pati icik ashk e icik zjarr nuk ka shons qe tjetri te jape jeten per mikun e vet, heroin e tij.

  PS: ku jeni mer miqte e nates? emigranto, mono, blete, ju ka zon gjumi e?

 46. I like you, Patrokel. Dhe me kujton dike qe e kam pelqyer gjithashtu shume-shume-shume…. po i njejti stil, mprehtesi, dhe ajo dickaja qe s’u thenkesh dot me llafe, por qe lidhet gjithsesi me preferencat shpesh identike. I mean what I am saying here, this is no bullshit, whatsoever….

  Me duhet fatkeqesisht te largohem dhe te jem intermittently online per nja tre ore. Nuk di nga shkruan, por po te jesh nga evropi, s’di a do flasim prape sot.

  Warnung: Will never be this soft again!

  PS Bleta eshte zhduk pa lene gjurme….

 47. si po kalon? a te kerkojne mend te pakten me zgjidh hallet?

  PS Patrokli hapi nje teme interesante per nickun e vet. E vetmja gje qe mua me ka ftohur ne historine Patroclus – Achiles ka qene natyra erotike e lidhjes midis tyre. E di qe ngjaj i prapambetur, por kam dicka qe me sjell te vjellen ne gryke nga homot (meshkuj; femrave jau u duroj lezbizmin shume me teper, per cudi). Sikur s’ngjit heroizmi hic, e mori dreqi. Dhe ata te lashtesise e kishin buke e djathe njeqind here me keq se sot.

  Nejse, B., te cova larg nga hallet familiare me duket. Po i jap ndonje berdaf te fundit shkrimeve te mija para se ti nis, mrs.B., thank you!

 48. …nuk e di ke te kujtoj emigrant, po me behet qejfi qe te kujtoj dike qe e paskerke pelqyer shume-shume-shume…se dihet: ne perhere transferojme, ne nje menyre a nje tjeter, ne nje mase a nje tjeter, shkembejme (..give me your number, I’ll give you a mother ..ose.. t’i jape kalen-e te martonj djalen-e)… shkembejme figura te njohura e te dashura me me pak te njohura, (transaksion qe jo perhere del me fitim) duke qene kjo e vetmja menyre qe dime per te ndertuar shokun, femijen, gruan, burrin, heroin, te mundurin… Qe te kthehem tek ti, presupozoj qete dhe me shume kenaqesi shpresoj, te me kesh shkembyer me ndonje mik, a ndonje shok, te pavarur nga gjinia.
  E pavaresisht se Hatibi thote :”por une dua te te dua, dua te te dua me cdo kusht”, duke na kujtuar ketu dhe menjehere per urgjencat e te gjithe dashurive (te te gjithe ngjyrave, gjinive, dhe flamujve).. te cilat, (keto), ne kete jeten time gjithashtu te shkurter….perhere e me shume… ma kane hequr lirine…

  PS: Homoerotizmi eshte vertete i peshtire. Estetikisht dua te them. Artistikisht po ashtu…seriozisht… eshte shume e sikletshme te shohesh dy burra te puthen… nuk e kam fare per pune homofobie… sigurisht une mund te jetoja ne nje lagje me njerez qe kane keshtu pelqimesh, por nuk do ZGJIDHJA te jetoja prane tyre, dhe nuk e fsheh dot njefare arareti me keta te njejtet:.. dy celsa … dy brava… (te mos emocionohen ata qe merren me “Dituri Makine”)….
  ika se me vajti vone. Pershendes Bleten, emigrantin, manin, dhe… si tha ai arixhiu: gjithe prinderit e mi kudo si te ndodhen:)

 49. Qazo: Iiiiihaaa, sa zakon t’keq e ke ket tina Mono, po s’e mcefe naj 5 frongsh, s’t’rrihet mo ne tyna……
  ……Ene vrej ktuna, vrej mer ktuna po t’thojn…. ku hik mer, abubuja ku m’jon mshtjell mu ktu i tuf’ xxxxxxxxx, …. , Hajrie…. Hajrie…..

 50. PERMBI REVOLUCIONIN

  Me mbaruan cigaret ne stacion te autobuzit
  Duke pritur revolucionin tjeter
  Ketu kam mbetur
  Gozhde e perzhitur, e shtremberuar
  Neper shkrumbin e kishes se djegur.

  Si neper pistoleta me mulli
  Te gjithe jane futur koke me koke
  Neper shtepi

  Gjithe revoluconet te parafundit jane
  E gjithnje jeta ime e fundme, e fundit
  Lire mi bleve lotet, mi blete
  Krejt trupi me dhimbte nga dashuria
  Per popullin e barrikaden.
  Dua te vdes e ta harroj
  Ta vjell. Dua te vdes kot
  Ose hic te mos vdes nese duhet
  Te vdes me qellim
  Do marr nje lypes te mitur mulat
  Ta ngroh e ta rris ndyre
  Ju ftoj te gjitheve ne strofken time
  Te me peshtyni ne fytyre
  Veç te mos me provokoje njeri me plaget e veta.

  Por rrofte, rrofte flamuri i ri
  Edhe çdo dashuri e vjeter
  Ne ardhte prape dita, ne rruge prap do jem
  Me gure do godas patjeter
  Ata qe jane grumbull
  Dhe ata qe do rrine vetem.

  1991

  Gjashta maç

 51. “Me mbaruan cigaret ne stacion te autobuzit
  Duke pritur revolucionin tjeter
  Ketu kam mbetur
  Gozhde e perzhitur, e shtremberuar
  Neper shkrumbin e kishes se djegur”.

  wow! strong verses!

 52. VULLNETARI

  Sa here kthehem nga kufinjte
  I gjej te gjitha martuar
  Askush nuk qan per kete luftetar
  Qe me shoke te paket pushton toka te reja
  Zamdhon atdheun
  Asnje leter e parfumuar per kete vullnetar.

  Po ne nje ose nje tjeter menyre
  Do t’i zbusim fiset e vjetra, tokat djerre me komite
  Perandoria do te perfundoje dikur
  Megjithe kokat e grave, qe tek luftojne
  Si skllever i terheqim, varur gjyle ne kembe
  E s’jane tonat
  Ne nje apo tjeter menyre
  Perandorine, Atdhene
  Njerezia
  Kur ta kene
  Te perfunduar
  E t’u vene
  Ushtare burrat neper kufinjte
  Qe ne vete aq te larget i sajuam
  Krejt te sendisur e kokerruar kur tu vene
  Ne mbrojtje trojesh qe hiç s’i kerkuan
  Atehere qeveria do na kete dekoruar
  Duke fshehur plaget e shemtuara me duar
  Ne sheshe do hidhemi me fishekzjarret
  Ndersa nisen trenat me ushtare
  Do hidhemi e do kercejme
  (Duke pasur kujdes mos shkelim guackat
  Ku ato ndryjne gjithe veten e tyre
  Te lagesht e perulur
  Me nje bindje eprore qe te deh)

  E aty mes dantellave intime, letrave te mallit
  Fotografive te te pareve, e kutive te duhanit
  Kur ushtare burrat tu vene ne provincat e largeta postare
  Do perpiqen te na joshin qe tu bejme shoqeri
  Por ne do tu shmangemi
  Atehere vejusht do te na bejne propagande atdhetare
  Per te na mbushur mendjen te martohemi, te bejme femije
  Te fyera do te flasin ashiqare
  Por ne te plakur do tu tregojme per fushatat, vetmine
  Per vrasjen e robeve, babezine
  E dhjetra budallalleqe te tjera te vjetra nga lufta
  Do tu falim dekoratat e asgje me
  E do ikim te pijme ne klubin e veteraneve
  Duke menduar per nje kryengritje te erret
  Per te permbysur perandorine.

  1994

  Gjashta maç

 53. Kurre virgjer
  (ironi e holle per policine)

  Kjo poezi, ky pathos
  ka lidhje
  me virgjerine time
  Po une titullit
  nyjen ja hoqa mbiemrit
  e doli “virgjer”
  virgjin.

  Do ta marr kete “e”
  te vogel e do ta vendos
  dukshem per poezi
  Ide shapkash

  Kur jam dhene
  natyrshem
  natyrshem jam dhene
  kurrkush s’e zbuloi virgjerine
  gjaku perhere I asaj tjetres
  tjeter ish
  jam dhene natyrshem
  s’e s’doja
  ende s’dija
  s’di as kete

  Do ta marr
  kete “e”
  te vogel
  e do ta
  vendos
  dukshem
  ne poezi
  e
  degjoni
  une po ju them
  Kurre virgjer!
  Kurre fashizem!
  edhe analfabetizem!
  (eshte me kushtetute)

  Ajo kurre nuk e di
  a jam
  apo s’jam
  e a jam
  apo
  s’jam
  virgjer
  Cfare pyetje shapkash

  Shapkat
  mbahen rende per virgjer
  te betohen te dyja
  ashtu si nofulla gomari
  secila
  por te poshteme (nofulla)
  aq sa prekin token.

  Plastike shapkat, shiten per te virgjera
  ne supermarkate
  Shiko edhe kontradiksioni
  edhe shiten
  edhe virgjer
  e nuk dihet
  eshte pranuar
  se jane te pashkelura me pare ga njeriu
  sepse jane te reja
  se kur vjeterohen….
  ….askush nuk po çuditet
  me murgeshat….
  ….por vjetersia
  Bejne perjashtim ketu
  shapkat e murgjeve
  si edhe “shapkat”
  qe ne letersine shqipe
  ka edhe shpende e kapele.

  1994

  Gjashta maç

 54. Hatibi is more than something; the expression larger than life, if ever was correct, describes him. Nganjehere me duket se edhe ai vete “s`di” c`te beje me ate veten e vet…

 55. I admire him already; adore him, actually. And envy him. But need to know more before I get to your wavelength, which might be by all means right!

  PS I cannot envy IK, though, as my braincells cannot produce that much of stupidity… you get the difference there?

 56. Admire I get, adore, even so (I`m sure he`d be embarrassed), but why envy :)… I find the latter a bit in contradiction with the first two.

  IK I`ve met at a dinner an american producer threw at her house here in New York. While I was growing up, from my early teen years to the late ones, I used to worship the guy; meeting and talking to him in person after all this time was sorta dissapointing

 57. Shit, this is a language (expression) BS; when I say adore, admire, envy etc, for EH or IK, I mean only their work… don’t mean anything about them as humans, which bears no relevance to me. Need to be clear about this once in a while.

  envy is quite a natural reaction… goes well with admiring, as long as it is healthy and not wicked / ill-minded.

 58. Cimo, I too meant it regarding the work, but dont mind me; jam icik i bezdisshem une kaiher, “rremoj” pa te keq 🙂

 59. S’ja kom titullin ksaj edhe s`e di a e ka postu najnjoni ktu, e gjeta mes nji tufe letrash ket poezi te Vinit.

  Zone ushtarake, adriatike, Bisht` i Palles.
  Pasdite e korrikut, monedhe e florinjte
  me profil mbreti, ne gojen e mbyllur te nje femije
  qe nuk e di ku shkon.
  (Atyre qe e dijne u dhemb).
  Pasdite e prillit-gisht kembe me thoin e porsaprere
  mbi nje qilim Persie plot flaute e zogj.
  Ky eshte Bishti i Palles, ky eshte emer gjiri
  pasdite per pasdite
  rrethuar me revani te thata kodre: dhe deti perpara
  si xhami ne kornizen e sapovarur ne nje agjenci
  udhetimesh.
  Mbyllur gjithe lumturia ne nje epruvetez trishtimesh,
  rere e lagur gjer ne kerci
  dhe kercunj bie deti ne gjinj, dhe mijera shishe
  plastike,
  pa asnje mesazh,
  dhe kukull-foshnje me kokerdhoke gome,
  dhe gjurme qeni ne ranishtet bie deti,
  dhe dhembe te thyer guackash.
  Lufta ime me genjeshtren dhe harresen
  prodhon poezine per gjirin tim
  hermetik te Bishtit te Palles, zone ushtarake
  shkurre celiku,
  kuba betoni rrekellyer nga Enver Hoxha, ngulur jeshile
  pergjysem ne plazh.
  Vij te gjej detin vetem me gjire ushtarake kubane
  ne postblloqe e zona te minuara i vidhem
  publikut,
  ne plazhe te nje virgjerie ruajtur dhunshem nen
  infibulacione
  te Traktatit te Varshaves.
  Nudistet, heroinomanet, muslimanet me mjekrra te gjata,
  serfista intime te palavdi,
  te perndjekur, po ne lufte me shoshoqin per
  ekskluzivitetin
  e Gjirit
  te Bishtit te Palles; topitur toponimia nen
  diell,
  larg harreses popullore dhe policise
  e sidomos larg grarise, isha ne punen time, gati vetem
  ne kilometra te drejta-lagur me uje, thare me rere
  me koken plot gjera te vjetra,
  duke qemtuar me nge si ne librari
  neper sqetullat leshterike te plazhit,
  kur ja, gjeta (dhe zemra me kumbon si gomone)
  gjeta pas nje blloku betoni, betohem,
  nje shiringe te holle te heroines
  dhe
  nje pale mbathje gjumi.
  Nje shiringe te vdekur, me nje thep te vjeteruar gjaku
  ne fytin e tejpashem.
  Kurse perbri, nje pale mbathjesh te lageshta, ende te gjalla,
  me lule te erreta gocash,
  elegante si nje klavikul e zier delje
  ne fytin tim.
  ……………..
  Pasdite prilli apo shtatori apo maji,
  me te renkuar rremova
  reren
  dhe hapa gropen
  dhe ngaqe nuk me nxinte,
  varrosa thjesht
  shiringen, me agen e thelle si orgazma,
  dhe ato te tjerat-lulet nje nga nje,
  varrosur me rere, diku vite me radhe,
  ne Bishtin e Palles cdo pasdite,
  ne nje gji sekret
  me detin ne te djathte
  dhe zemren-bregdetare-ne te majte,
  qe dridhet jugut
  ku balli merr kokrra rere ne cdo perkulje,
  ne ca vende, o shok, mund te shkohet vetem
  duke vdekur me pare.

  Ervin Hatibi 2002

 60. Ti do vish dhe poetika

  Ti do vish në mëngjes tek unë
  I mpirë në shtrat kursej
  Çarçafin, nuk ta rrudh, çarçafin e ri
  Kam zënë vetëm një cep të shtratit tim
  Si të mos dua të të prek
  Ti do vish në mëngjes nesër
  Do hysh pa frymë nëpër çarçafë
  Aty ku ke qenë gjithë natën, e druhesha
  Mos të të cekja me gjunjë
  Nuk di pse po shkruaj
  Jemi romantikë, pra, merret vesh vetë
  edhe pa mua
  S’lemë flutur nate pa kapur
  E pa ngjitur me bojë në fletorkë
  (nëse kjo është poezia, unë qenkam
  Në fakt
  Roje nate në konviktin e vajzave,
  të pres)

  Gjashta Mach

 61. Jam merzit sot (per faj tim), pranej po vej kete me poshte.

  Merzia

  Merzia varferon veç pjese te trupit
  Te cilat fshihen nen bust
  Merzia, piedestal qe me larton
  Kesaj rruge pa tradita, pa barrikada

  Te pjek merzia, merzia, merzia
  Siç piqet nje pikture antike, plasaritet verniku
  Pluhuri mbi pikture I josh qepallat te ulen
  E tonet kuqerreme te burojne nga melçia
  Prej piktures e sajojne dhomen e vetvrasjes, ku perdet u ulen
  Eshte dhoma e mire e miqve, me çeles
  I je qepur nje karrigie te rende dhe nuk del kurre
  Nga titulli I librit, brenda te cilit sigurisht qe ti ekziston
  Nen emra te rreme e kujtese te njellojte
  Ne nje cep te biliotekes do ta gjej te vjeter librin
  Merzia, merzia
  Merri gjymtyret e mija e hidhi ne ndonje loje
  Ku veç mund te humbet
  Veç te mos e prek me trupin
  As te falem me to nuk dua
  Ose I nderroj gjymtyret me floket e mij
  Ah, floket e mi dy here te prere, aq te gjate
  Mes tyre gjendesha mes nje kopshti trendafilesh ujitur pa gjak
  Ku stolat kendonin me ze te harruar
  Shatervani….
  Aty midis flokesh I shpetoja njerezise
  Tek me sy te mbyllur ecja e s’me shihnin
  Kerkoj floket e mij qe qene te verdhe
  Po krejt ma thithnin te keqen dhe me linin mua
  Veç merzira te mira
  Po tani qe pa floke kam mbetur, pa njerez kam mbetur
  Merzia
  Eshte diçka e hidhur qe nuk ben dot pa te me
  Si edhe pa e quajtur pikellim apo me fjale te ndera
  Eshte diçka qe vertet te kthen ne bust
  Barkun me qime e kofshet ti fsheh e ti ruan
  Ne nje uje te mbyturish
  Qe ti kesh per pleqeri
  Tani qe zhduka edhe floket e shenjte
  Nje figure e lojes me letra jam bere
  Duke buzeqeshue me lule gazi ne dore
  Me ca rroba te stolisura fort
  Bust, bust spathi si fant
  Me dy koke e kater duart me thika e gjethe te gjumit
  Tanime merzia si nje gjarper pellumb
  Ne nje fole thurur prej flokesh te ngordhur
  Ngroh si veze dy kokat e mija
  Njera eshte per vrasje, tjetra per vetvrasje.

 62. Nuk di se pse poezia e Bishtit te Palles me solli nje poezi qe e kam shume per zemer te Jorgo Seferis> (Perkthim i shpejte i imi)
  Mbreti i Asines

  JORGO SEFERIS

  Gjithe mengjesim kerkuam rreth forteses
  Duke filluar nga ana e hijes, atje ku deti,
  I gjelber a pa shkelqim – gjoks palloi te therrur –
  Na perpiu si koha, pa pasur nevoje te hapet.
  Damaret e shkembit vareshin qe lart-poshte,
  Hardhi te perdredhura, te zhveshura, te degezuara, qe gjalloheshin
  Nen prekjen e ujit, e syri qe i ndiqte
  Luftonte te shpetonte nga ajo lodhje shkembore
  Ndersa fuqia e linte gjithnje e me shume.

  Ne anen e e rrahur nga dielli nje plash i gjate e i shkrete
  e diamantet lekundes te drites mbi muret qikllopike.
  Asnje gje e gjalle, pellumbat e eger kane fluturuar tutje
  Dhe Mbreti i Asines, qe e kerkonim
  C’prej dy vjetesh tashme,
  I panjohur, i harruar nga te gjithe, bile edhe nga Homeri
  nje fjale e vetme ne “Iliade”, edhe ajo e paqarte
  e hedhur ketu si nje maske e arte varrimi.

  Kur e preke, te kujtohet tingulli i saj? E zbrazet ne drite
  Si nje shishe e thare ne dheun e germuar
  E njejta zhurme qe rremat tona benin mbi det.
  Mbret i Asines , nje zbrazetire nen maske,
  Gjithandej me ne, gjithandej me ne, fshehur pas nje emri:
  “Asinis ne… Asinis ne…”
  dhe statujat e femijeve te tij
  dhe deshirat e tij, rrahja e kraheve te zogjve, dhe era
  ne te caren e mendimeve te tij, e anijet e tija
  te ankoruara ne nje port te zhdukur:
  e nen maske zbrazeti.

  Pertej syve te medhenj, lakimit te buzeve kacurrelave te gdhendura si nje basoreliev
  ne guasken e arte te qenies tone
  Nje cep i erret qe ti e sheh tek lundron si nje peshk
  Ne bunacen mengjesore te detit:
  Nje zbrazeti kurdohere brenda nesh.
  Dhe zogu qe shtegtoi larg dimrin e kaluar
  Me nje krah te thyer
  Drejt nje jete tjeter
  dhe gruaja e re qe iku
  per te luajtur me dhembet e qenit te veres
  dhe shpirti qe rremonte duke kuisur ne boten e poshtme
  dhe atdheu si nje gjethe e madhe rrapi permbytur nga perrenjte e drites
  me monumentet e lashte dhe dhimbjen e sotme.

  E poeti ndalon , duke shikuar guret dhe pyet veten
  Nese ato vertet ekzistojne
  Mes ketyre linjave te rrenuara, pragjeve, pikave, boshlleqeve, dhe harqet
  A ekzistojne ato ne te vertete
  Ketu ku tjetri puqet me ecjen e shiut, eres e rrenimit
  A ekziston atje levizja e fytyres, hija
  E butesise
  te atyre qe na i shtrydhen kaq cuditshem jetet tona.
  Ato qe mbeten hija e valeve dhe e mendimeve
  Me pafundesine e detit
  Apo mbase jo, asgje nuk ka mbetur vec peshes
  Se mallit per peshen e nje jete te vertete
  Atje ku ne rrime tani rrenjeshkulur, perkulur
  Si deget e nje shelgu vajtues akulluar
  Ne nje deshperim te pafund
  Ndersa perroi i verdhe mengadale
  Leshohet poshte, nxiton lart –
  Ngulur ne balte
  Imazhi i nje forme qe vendimi hidherimit te pambaruar
  E ka kthyer ne gur:
  Poeti, nje zbrazeti

  Shqytin duke mbajtur dielli ngjitet duke luftuar,
  Dhe nga thellesite e shpelles nje lakuriq i trembur
  Godit driten ashtu si nje shigjete godet mburojen:
  “Asini ne… Asini ne…”
  Ndoshta ishte ky Mbreti i Asines
  Ai qe ne me kaq ngulm po e kerkojme nen keta mure
  Duke prekur nganjehere edhe prekjen e tij
  Mbi keta gure.

  Asini 1938

 63. Patroklo, si e ka titllin mer daj…
  Bishti i Palles, simbolikisht varrim i se kaluares, shpirtin ta qit ngadale, ashtu sic dezintoksikohet trupi…
  S`po lej dot as cinaren, vetem e rrej veten se pi gjoja duhon indjon, pa kimikate, additives and that other crap. (lexova qe nje cigare konvencjonale, cdolloj marke, ka gati 2000 lloje kimikatesh, midis tyre dhe bar miu). Kto american spirit kane vetem good ol` nicotine. Tashti e pashe, si na eshte bere gjuha, gjysma gjysma; naj njoni/njona duhet te shkruaje naj tregim kshu, gjysem shqip, cerek onglisht, ca erza taljonce etj etj, e ta botoje ne shqiperi; e kuptojne atje, eshte bere trend 😀

 64. s`e kisha perdor nenfokalen e bi-ve, me shpetoi shenimi i akllit… 🙂
  kom lexu kaq shume poezi kto javet e funit, po menojsha qe mund ta shtyj nja nje vit te pakten pa te;
  pastaj gjeta nje varg, tek fare: “kam kaq kohe qe s`lexoj poezi, sa mund te ha doren time”
  – me mir pa afate, jo per gjo, po asnjehere s`i permbahem.
  Blete, je tu shkrujt najgjo per Hellovin…

 65. AUTO

  FLENE NE XHEPA
  LETRAT E PADERGUARA
  I NDJEJ NEN LEKURE RRESHTAT TE PESHPERIJNE
  ZARFAT TEK DRIDHEN
  FILATELI QE TE DASHURIT NUK DO TE MUNDIN
  TE MA SHQISIN NGA MISHI
  JANE LETRA QE MBASE EDHE I SHKROVA
  POR VETES IA DERGOVA
  NE ADRESA TE LARGETA
  THUAJ SE VETEN DUA TE SQAROJ
  ME ARSYET E TE TJEREVE
  PER PAMUNDESITE E MIA
  ME FLENE NEN LEKURE
  LETRA
  NJE TUFE E TERE
  LETRA QE MBASE EDHE DO TE NISEN
  NE FAKT U NISEN, POR PER TEK UNE
  QE SI KUTI POSTARE E VJEDHUR
  GRUMBULLOJ PER VETE NJE FARE NGROHTESIE, FJALE TE MIRA
  QE VETE I SHKROVA PER TE TJERE AQ MIRE
  SA NUK MUNDET ASKUSH TE ME SHKRUAJE.

  Ervin Hatibi

 66. Cuditerisht takimin e pare konshient me Hatibin nuk e kam pasur me asnje prej fidaneve te artit, ai kultivon; perkthyer me thjeshte ne te njejten gjuhe, para se te ndeshesha me lirikat e Ritfolkut, poezite, essete, apo edhe pikturat e tij, u perballa me “Antologji nga Genci Mucollari dhe Ervin Hatibi, nga libri me te njejtin titull: “Antologji | Blake, Ginsberg dhe Morrison”. Shoqata e idealisteve te rinj, Tirane 1994.” Kuptohet Hatibi kishte gedhendur prologun e librit ne nje menyre tjete te zakonshme dhe tejet shkujdesshem.

  Nje liberth ma dha hua dikush, me duart i dridheshin e gishterinjte e shtrenguar fort pas kapakut, sikurse mbreti ne shtratin e vdekjes pason spektrin te pasardhesi.

  Pasi e rilexova librin per rreth 5 here, vura re se gjithcka me vlere ne te ishte “Hyrja” e Hatibit. Vite me vone kur u zhyta nder vargjet e Ginsbergut, dhe u mbyta ne ato te Morrisonit, (Blake nuk e kam prekur me dore, tejet larg shijeve te mia) – kuptova se pata pasur te drejte. Pothuajse asnje prej poezive dy poeteve te permendur me siper nuk ishte e plote, dhe perkthimi ishte makaber. Te kjo “pike” rritej utopia e idealizmit te propaganduar prej perkthyesit dhe metafora e pafajesise se Hatibit, (ngjyrat e pafajshme ANTI-amerikane, te Ginsbergut e Morrisonit, tek perbejne anti vleren e fabules anti-reklame “coca-cola”).

  Gjithesesi, “coca-cola” dhe “e per7shme” jane sinonime e antonime te njera-tjetres. (Ketu mund te ndalemi njehere tjeter, me qellim auto-stopi.)

  “Sa here lexoj Poezite I shtrire ne shtratin e dhomes, (pasi ky eshte I vetmi pozicion I leximeve te mija) me qellon te perjetoj ndijime te mrekullueshme, qe ne shtrat, s’kam mundur t’I provoj kurre ne menyra te tjera. Ketu nuk ka cudi. Ka vetem poezi. Jam pjese e asaj qe lezoj.

  Keto dite, mbi carcafet e vapes isha me poezite e perkthyera nga Genci, neper ca flete te pastra, ku nje tjeter lexues para meje kishte shenuar me laps titujt e poezive qe I pelqenin. Nga disa prej tyre, por edhe nga shume te tjera te pashenuara me laps, provova ato, te lartat, dridhjet e verteta prej njeriu qe aq rralle e me rralle ma justifikojne jeten.

  Une nuk e di mire c’eshte e c’nuk eshte poezia, por di t’a gjej per shpirtin tim, dhe di fort qarte se cdo te ndodhte kur ajo te me mungoje.

  Duke I lexuar, mendova vertet se zgjedhja e mire e ketyre perkthimeve te Gencit do te bente nje liber te mire. Mendova bile, dhe shume shpesh me ngjet, mendova se si valle ia bejne njerezia pa keto poezi apo pa ndonje poezi tjeter. Nuk eshe fjala per biblioteken me rimeso arre te vjedhur, apo per dashnoren qe kerkon qiqra ne hell, por vertet se si ia bejne njerezit, qeniet me te dobeta te qiellit, pa poezi?

  Kerkoje o njeri absoluten e ekstazen ne kete Bibel Pirate, ku Ginsberg, Morrison and Blake jane rraportet e atit, birit e shpirtit te shenjte! Gjeje o njeri I thjeshte e I vogel ate qe nuk e deshe ne kete liber te lire, e mbase thjesht nisur nga Rock’n’Rolli I Jim Morrisonit te radios, perfundon edhe ti gabimisht ne dyert mishngrenese te POEZISE.

  P.S Falenderoj Gencin dhe Zotin. Ervin Hatibi

  Treshja e zgjedhur perfaqeson nje pjese te shpirtit poetik Anglo-Amerikan te cilin e cmoj per “kerkimet” ne abiset e thella te shpirtit, kufive mes fenomeneve e dimensioneve dhe te perjetimit te vibracioneve ne hapesirat e ndricuara nga drita e yjeve. Te ndodhur ne kufirin midis ketyre dy hapesirave, karakteret e jashtezakonshme te botes se shpirtit I eksplorojne ato duke u zhytur ne abiset e frikes, mallit, shpreses dhe emocioneve komplekse te krijesave njerezore karakter-dobeta. Per ata ky karakter duhet te temperohet ne nje stine ku klima te jete e pasur ne mendime dhe shpirti te purifikohet duke lene pas mekatet te djegura si lulet seksuale te nje pranvere kuq e verdhe, si panorama e nje nate vere te nxehte.

  Cilido ka pasur dobesite e veta, frikerat e brendshme, por me kalimin e kohes u reduktuan nga vete persosja e nje udhetimi reflektues brenda abisit, deri ne skutat me te thella. Purifikimi I dyerve te perceptimit per Blake, vizionet mistike dhe vibriacionet kozmike per Ginsberg, droga dhe halucilacionet per Morrison, dhe emruesi I perbashket poezia, I coi ata se gjalli ne perjetimin e gjendjes imagjinare pertej kufijve te se njohures, pertej kufijve te se mires dhe te keqes, aq keq te ngaterruara nga njerezit.

  Perendimi eshte I sunduar nga materializmi I tij I paskaj, duke ndrydhur nevojat shpirterore qe cojne ne deformime e devijacione. Ngarkesa te padurueshme, ritmi prej ferri I jetes se perditshme qe ata e quajne me delikatese stres, industrializimi total po behen shoqeruese me shume se te bezdisshme e te paevitueshme. Ky destruktim I mankthit tone po con ne sofistikimin siperor te maredhenieve mes objekteve e subjekteve. Nga keto konsiderata rrjedh nevoja e njeriut per te pjesmarre ne bote me te dy menyrat dhe do t’a shohe qe nga kendi aktual I veshtrimit, bota eshte absurde.

  Dhe ja ku shfaqen me vizionin:
  William Blake – “Per te gjetur shtegun e perendimit drejt, permes portes se zemerimit, une shoh agimin e drites.”
  Allen Ginsberg – “Betohem qe une kam pare driten, Realiteti eshte nje ceshtje, qe ta kuptosh sa reale, bota eshte tashme.”
  Jim Morrison – “Kjo eshte jeta me e cuditshme qe kam njohur, trupa konfuze, kujtime te shperdoruara, ndersa I arratisemi dites drejt nje nate te ngurte.”

  Ideja themelore qe buron nga treshja, eshte formimi I natyres se brendshme duke u persosur gradualisht derisa te arrijme stadin me te larte te perfeksionit. Njeriu per ta eshte pergjegjesi I pare absolut I veprimeve dhe kushteve te tij. Pavaresisht nga Zoti yne, ne jemi te gjithe bij te tij e nuk ka bij te perbuzur e aq me teper te mallkuar. Ata njohen nocionin se gjithcka, nepermjet se keqes, drejtohet nga e mira dhe se kjo jete s’eshte tjeter vecse nje kokrrize rere ne shkretetiren e kohes.”

  Ervin Hatibi

 67. S’ka

  Ne diten sot asgje s’ka pasur
  As fjale,as puthje,as kafe.
  As leke te humbura ose fituara
  As telefon ku te behen llafe

  Vetem shi mbi xhama ka pasur
  Zhurma te largeta ne qetesi
  Era ka fryre e ftohte mes pemeve
  Si pemet jemi yne dhe ti

  Sot ska,asgje te forte ska
  Kane dale krimba mbas shiut
  Qe ne balten e bute ferkohen
  Te perlyer,si buze pleqsh

  Nje peme leshoi gjethet
  Mbuloi tablone e ndyre
  Ngeli lakuriq per vete
  Dege holle ne trupin e fryre

  Zot,sot?S’ka zot sot
  Ka lende gjuhe te zjarrte
  Fuqi,me ose pa
  Mbi zgavra rrine syte e acarte

  Profil I heshtur jete
  Ku ka vetem,S’KA,bosh
  Ne arkivole flene ndjenjat
  KUJDES ,se mos I zgjosh!

  Fli ti shpirt tradhetar
  Kycur ne trupin burg
  Manastirin e ke te bukur
  Vete je i ngrate si murg.

  Ska.E si mund te kete?
  Aty ku zjarri ka kaluar.
  Aty ku dikur ish parajsa
  Tani ferri ka zbarkuar.

  Shpresat jashte kane ngelur
  Deren me thonj gervishin
  Cirren nate e dite
  Duan te jene ku ishin

  Po foleja u prish,copash ra
  Ska shprese per shpresat
  Ska.ska.ska
  Ja ato filluan denesat.

  Ah zot,ti qe jep e merr
  Zgjidh me mire here tjeter!
  Pse ma hoqe …… nga jeta?
  Shkruaje kete pyetje ne leter.

  Kujtoje kur te me kesh.
  Dua pergjigje pa klas.
  Mbaje mend kete.
  Ndryshe do te te vras.

  Ma kthe qe te shpetosh
  Mos thuaj “Ky fat te ra”
  Sdua me te te degjoj kur thua
  Ska,ska,ska.

  Ska,ska,ska
  Ben si sorre e mallkuar,
  Me gjakun e dashurise sime
  Lyen thonjte e zbukuruar

  Syte me lart sti ngre,ste dua
  Pa te qe supin me kafshon
  Ti nuk egziston per mua

  Deshire

  Sot do te iki larg prej
  Vetes,teje,botes…larg
  Me forcen e gishtave do shtyp trurin
  Qe nuk pushon mesnates vone
  I leshuar pa mbajtje te rreme
  Sdua

  Mbi sy do eci per te kaluar
  Kohen mizore,zvarritese si krimb
  Qe me mendafsh me lidh,me pret
  Copat e vogla do ti le pas
  Derisa ato te behen…
  Une

  Mes dritave lenguese te ideve
  Lyer me bojen e harreses
  Do eci ne rrugicat e perpelitjes
  Si peshku I dale ne breg
  Trupin do e perplas fort
  Pas jetes

  I qeshur si klloun shetites
  Me buzet varur ne telin gezim
  Do parakaloj mes jush I trishte
  Si plaga e hapur ne trup
  Qe kerkon sherim mes dhimbjes
  Pa shprese

  Ne valixhe do mbaj krahet e prere
  Te nje engjelli te vrare pupelzi
  Shkulur pa nder te fshehte
  Nga perjetesia e thyer pajete
  Ku kockat kercisnin derrmuar
  Ne heshtje

  Pa zot mbi veten,zot I vetes
  Pa fat terfilin katerfletesh do kem
  Mbi supe do ndaj peshat
  E terbimit,fantazise,dashurise,dhimbjes
  Varur ne litar mbi honin e cmendurise
  Te mbahem

  I shijuar,deri ne fund i kerkuar
  Ndijoj aromat e pastertive
  Tregoj I genjyer lote malli
  Qe spyesin te dalin,te kuq
  Mes bardhesive te nates do vervitem
  Fluturues

  Pluhuri I yjeve do me ndricoje
  Mes erresires do shkelqej butesisht
  Qe ty mos te te verboj
  Ne vesh do te peshperitem
  Si fjale dashurie
  Do jem

  Kur mos te jem ,kam ikur
  Atje ku jam nisur vetem,I zgjidhur
  Nga litaret e arsyes,I lire
  Do leshohem ne hon,krahekeputur
  Te kerkoj fundin,I shpejtuar ne renie
  Pa fund

  I fshehuri

  Nuk do te me gjeni dot me
  Haha,jam fshehur mes jush
  Kaloj sa andej ketej,I fshehur
  I fshehur nga syte tradhetare
  I mbrojtur si zogu ne fole
  Hapat I hedh mbi token e ndyre
  Ndersa shpirtin e kam mbi re
  As po te me shihni dot sme njihni
  Sepse ju vete me fshehet
  Me deshire me mbuluat si ne varr
  Edhe pse ende skam vdekur
  Mes jush nuk jam me I gjalle
  Nuk jam me,jam fshehur
  Tani qesh dhe qaj I vetem
  Qe asnje te mos qeshe me mua
  Qe asnje te mos qaje me mua
  E kam lene trupin te ushqehet
  Zemra le te rrahe derisa te prehet
  Mendjen do e copetoj,tua hedh
  Kafsheve te uritura ose te velura
  Ishullin tim nuk e lag uji
  Vec lengu I enderrave te shtrydhura
  Aty jam fshehur,larg kesaj bote
  Pa ligje me ushtare te bindur
  I mbrojtur nga une vete jam
  Mos me kerkoni me
  As rruge per tu kthyer skam.

  Do te doja te me jepnit opinionet tuaja per 3 nga poezite e mia.I vleresoj sido qe te jene,flm.Hera e pare qe i bej publike.

 68. Man, s’e gjeta… po ja një tjetër që mua më pëlqen shumë…dhe me raki…:

  Dashuri dhe shishe

  Kur jam në dashuri
  Nuk është ditënatë, orë nuk ka ekzistenca
  I panjehësueshëm dhe emërueshëm
  Momenti, intervali mes dy pjesëve të jetës
  Edhe në këtë shartim 24 orë ka dita
  Por diç më shumë unë kam rrojtur
  E bota s’është përmbysur, përveçse
  Në sytë e mi

  Kur jam në dashuri
  Më tepër gjendem në dhomën time
  I hallakatur, i dërrmuar
  Mbështjellë nga trupi si Saturni nga unazat
  Trupi, trupi, frymën ma mori!

  Shishja e bojëshkrimit, shishja e rakisë
  Sy më sy vërehen trishtueshëm
  Rrëzuar bri meje

  Kur jam në dashuri
  E me që ra fjala te shishet
  Jam si një hartë e vulosur në një shishe
  Hedhur në oqeanin e vogëlsisë
  -Moj e ëndërruar që pranë i kalon
  Thyeje këtë dreq qelqi
  Dhe fill e vetme pushtomë
  Ishullin e thesarit!

  “6 maç”, 18 shtator 1991

 69. Man, Man, kapedan
  Blogu i Bletës nuk është han!

  Meqë jemi te vetvrasja :

  Plan për vetëvrasje të pjesëshme

  E pandryshueshme skema e ditëve
  Që bartin të hënën, të martën, sabatin,
  Këto në fakt janë
  Ca rruaza në trupin tim prej krimbi

  Kalojnë të premtet, pa mëshirë të mërkurat
  E njëra tjetrës hiç s’i tolerojnë
  Këto karroca ambulantësh që shesin të njëjtin frut

  Tek dielli plehëron varrin tim të hapur
  E ngroh gotat e mia të vështira
  E kështu java mbushet me muzikë filmash
  E me krimba në fruta të ndaluar

  T’i vdesësh të enjtet, t’i shkelësh të premtet
  T’ia thyesh nja dy dhëmbë gojës që ma kafshon jetën
  përditë
  E ta mbushësh që tani varrin me ato
  Që janë sot e do të vijnë
  (P.sh., vetëm me të hënat e të mërkurat)

  “6 maç”, 28 maj 1993

 70. mono, grumbulloje veten se nuk bo burri k’shuna si bo ti. ja! ne shoqni t’mire tkam lon: Kape:

  ATDHEU TURIST

  Kamarda ishte këtu

  Pantallonat e shkurtra

  Aparatin fotografik nuk e shqiste dore

  Vërtik kokën me flokë të bardhë linçuar

  Flokë të bardhë, vargan turistësh me kërcinj konserve

  Plakë prej shëndeti dhe qershori

  Nën bluzat e bardha lisho e vesh trupin

  Zhurmë zanoresh janë thithat gjinore

  Tek hapin rrathë të shtrembër në ujin e ndenjur te bluzës

  Cfarë drithërash Kamarda, plot

  Jot shoqe parkon në pleqerinë poshtë bluzës

  Nuk e lëshon aparatin, emri i markës

  Me Y greke, që ndryshe kalamajtë e shqiptojnë

  Të pisët lypin çamçakiza e qindarka

  Të pisët, të shprishur gjaku

  Plaka shtrëngon

  Qemerin e kishës, që sapo doli

  Ata shkruajnë se ishin aty

  Të dy çift pleqsh

  Kamarda kthehu në katund.

  Aparati fotografik, aparati fotografik

  Kërcinjtë, falanga falangjesh, turistët e zbardhur

  Turistët, turistët, me flokë të bardhë, të verdhë

  Kisha ku u martua Kastrioti

  Ishe aty Kamarda

  Shtrëngonit aparatin fotografik, këtu të vjedhin

  Dy cicat si një autobus i vetëm përmbi hartën gurore e pluhur

  Qumësht pluhur ish-qumështi italo-shqiptar

 71. Man, ma ka ndalu byroja me u martu me gra. (Apo s’quhet e martume me gra kur martohesh me një burrë që ka gru?)

  Pastaj, ç’e keni kët mani ju myslimanët me ju nxi jetën 4 grave përnjëherësh? Nga nji,mër töj, nga nji…

 72. O man, në fund të faqes, ke një link që quhet “Blog at WordPress.com”. Dhe hap një blog e na trego si ishe i vogël dhe si u bëra pasandaj. Se kështu si e ke zënë ti, jo që Bleta s’do të të marrë, po do të të përzejë fare nga blogu, dhe mua bashkë me ty. Po iki vetë më mirë, se paska vajtur vonë. Natën! (e gjitha kjo me buzëqeshje dashamirëse)

 73. mono po mos na boj me zemer kshtu bam bam. na hidh noi tuf bishtajash, a na blej ndonji shami me ojna qy me iu murr shoqnis t’pakten.
  qy si na rref zemra. na treme dhe akllin.

 74. o man, shyqyr që s’t’paskam pas’ taku n’shqipni, se paske pas për t’ma hongër shpirtin me ankesa. shkova dhe un’ man, se po m’thrret gamori im.
  B, kalofsh mirë dhe ti!:)

 75. hajde diskutim ervini qe behet ketu hajde!
  mono hape ene ti nji kioske se le nam.
  ose hajde ne facebook with your beautiful self.
  akull, sorry qe nuk mora pjese po m’kan munu fort gamoret e mi (i kom nja 3 cope)

 76. mono, po t’coj ene un nja tre me syze, si pune shoqnije garibe: 8) 8) 8)

  ps blete, e kena si inteRRmexo ket ne… neser do bi nji ka ervini…. me kismet 😀

 77. B, “6 maç” për mua është dashuri e vjetër, nuk e diskutoj dot, për të tjerat ja s’i njoh, ja s’kam këllqe t’i diskutoj. Kjo s’është në asnjë mënyrë arsye që mani e unë të bëjmë llogje këtu, po se si na mbledh kjo faqe…se si na mbledh…

  Me të mira njerëz se po pëllet gomari im, ka dy orë…

 78. Ç’bejne Pijanecet

  e pra çbejne
  pijanecet
  gjate kohes
  se lire
  e cila nuk eshte
  edhe aq e lire
  por ne kohe roberie
  vella
  e pra ç’bejne
  pijanecet
  ne kete
  kontradiksion
  brenda kohes se lire
  e cila shtrenjte
  eshte ndryre
  brenda kohes se roberuar
  pijanecet
  gjate kohes
  se lire
  shkruajne poezi
  e gjeta
  keta jane poetet
  nje, dy, tre
  dy e nga dy
  tre e nga tre
  nje e nga nje
  ata
  plotesojne
  antologjine
  e poezise
  shqipe
  (perjashtohen nga kjo poezi
  ata qe e bejne me qellim)

 79. Gazeta në xham

  Në Shqipëri fjala, sidomos ajo që mbart mendim ose problem, historikisht titullohet « lehje » nga ata që nuk e pëlqejnë, por ama edhe si kategori, « fjala » nuk është shumë e pëlqyer dhe diskursi antiintelektual ka qenë gjithnjë më i duartrokituri. Pranim të madh ka përherë për grimasën, romuzin dhe kunjin

  Ervin HATIBI

  LOBI 190, 8.11.2004

  Më kanë pasë bërë shumë përshtypje ca S të mëdha shtypi të bardha apo shenja të dollarit $ nëpër xhamat e dyqaneve riparim e sipër. Nuk di se sa supersticion ka këtu apo sa kabalistikë urbane, por misterin ma kishin çmontuar përfundimisht të rriturit, duke më sqaruar se këto shenja nuk janë për qejf (shumica e S-ve shtriqeshin së prapthi), po në fakt këto ishin damka si ato mbi bagëtitë, për të ruajtur xhamat nga vjedhja, në kushtet kur ende dyqani nuk kishte rëndësinë konceptuale prej dyqani, që vjen bashkë me përditshmërinë e shitësit dhe të mallit. Në momentin kur hajduti i këtij rangu kaq të ulët do të guxonte të shkoqte tabakun e xhamit nga korniza, S-ja e bardhë, me ose pa vizë amerikane në mes, duke u transportuar nëpër qytet do të niste të vishej me foni në kontakt me syrin e popullit dhe ndonëse bashkëtingëllore, ashtu shqetësuese do ta transportonte S-në rrugë më rrugë si një fërshëllimë ngjethëse gjarpri apo shfryrje gome biçiklete dhe nëpërmjet ligjeve elementare të optikës, xhami do ta kalonte si adeziv drejt e mbi vjedhës Stigmën e hajnisë.

  Ka edhe një fazë tjetër, që e kam me 50 % a është para apo pas fazës së grafitive me S të bardha, kur dyqanet në rikonstruksion i mbulojnë faqet e veta të xhamta me faqe gazetash për të fshehur pak rrëmujën e punimeve brenda, si edhe për t’u dhënë intimitetin dhe joprotagonizmin e nevojshëm punëtorëve apo ustallarëve që kryejnë aty në një botë të vetën ritualet e pahitjes si ca mullixhinj, këndojnë me cigare në gojë copëra këngësh thjesht për hir të kumbimit tundues të binasë bosh, si edhe ulen dyst e shpështjellin gazetat e lyrosura, që në këtë rast nuk mbështjellin më dyqane, por tre copëra të stërmëdha buke të zezë rreshtuar shtrënguar me nga një vezë të skuqur në mes. (Gjithsej 2 /dy/ vezë.)

  Sidomos gjatë fillimeve të tranzicionit, konfliktet shpesh të armatosura midis shkollave të ndryshme të mendimit për pronësinë e mëtejshme apo profilin e ardhshëm tregtar të dyqanit ( bar-kafe a lojra fati?) bënin që letrat e gazetave nëpër xhama, të zverdhura tashmë nga dielli, ta rikthenin veten aty nga përtej xhamit në ca eksponate muzeumi efemer duke i bërë një folder falas kujtesës sociale, që në vendin tonë është kaq e shkurtër. Kështu, tepër e komprimuar, e stërmbushur me ngjarje dhe shenja dhe shpresa, koha e tranzicionit, më shumë se në posterat elektoralë të skërfitur të një fushate më parë, mbeste e incizuar nëpër gazetat murale të dyqaneve të bllokuara dhe kështu i jepte qytetit pak histori dhe mbante edhe për pak jehun, ekon e të djeshmes nëpër mure. Duke kaluar muaj shikoje sesi fotot dhe titujt përplaseshin ligsht me realitetin, sesi turpi është një lloj reaksioni kimik që ka nevojë për një të ardhme, dhe e ardhmja kishte ardhur përballë gazetave të ekspozuara pa faj nëpër qytet, po faqet vetëm ishin zverdhur. Horoskopi politik ish’ diskredituar, idioma e propagandës ashtu si edhe look-u ballukemadh à la Vojo Kushi i politikanëve demode të tranzicionit, niste e modifikohej, evropianizohej, retorika misionare e komisarëve të frymëzuar niste bëhej më minimaliste, më tekniciste, kulti i demokracisë si ai i bukës së siguruar në vend, me forcat tona, gjithnjë e më shumë rezultonte në përshkrime për një prodhim gjeopolitik importi, i cili na jepet në përdorim, por jo në pronësi.

  Arkivat e gazetave prodhojnë uniformitet ngjethës. Janë si varre kolektive dhe fjala bëhet, në të kundërt të asaj që duhet të ishte, viktima e parë, pjesa e butë që tretet bashkë me kujtesën. Vetëm fotot, fontet, disenji mbijeton aty, siç mbijetojnë veç kockat dhe këpucët në varret: formë e jo kuptim është ajo çka na pranon syri bujarisht si të vlefshme për vëmendje. Ashtu si vdesin e pastaj treten mes kufomës temperatura e temperamenti i njeriut që vdiq, ashtu edhe fjala humb gjithë përfytyrimin e vet në arkiv: mbetet aty thatë si fjalë fjalori, dhe duhet filologu t’ia rikthejë kujtesën e përfytyrimin fjalës-grafemë, siç nevojitet fiziologu të nxjerrë nga kockat portretin e të vdekurit.

  Krejt kështu ndodhte edhe me kalimtarët përballë dyqaneve të fashuara me gazeta. Fjalët e shtypura mbi të djeshmen janë bërë ornamentale, thua se nuk janë më shqip: Asnjëherë nuk qëllon të shohësh ndonjë të ketë ndalur përballë ndonjë vitrine të fortifikuar me gazeta për të lexuar tjetër mesazh veç numrin e telefonit të pronarit të dyqanit në tabelën « Jepet me qera ». (Edhe variantet të tjera si « Jepet ose ipet me…» «qera », « çira », « qëra » janë mbledhur nga autori në kryeqytet.) Gazetat e vjetra si sirenat Odisesë u bërtasin shqiptarëve nga përtej xhamave: «Ndaloni, mos ecni më, se përpara ju pret veç e djeshmja! Nëse harroni të djeshmen, do të shkoni në të djeshmen pafund, deri sa t’i jepni një kuptim kohës, duke futur perin në gjilpërë! » Por si i thonë, shqiptarët e kanë vendosur që moti: «Qentë të lehin, karvani le të ecë përpara » ; kjo është një nga fjalët më të ndyra që më ka dëgjuar ndonjëherë veshi, dhe nga kolonë zanore për itinerarin socialist përmes xhunglës kapitaliste, fjala e urtë gjeti ripërdorim në dekadën e fundit për të shprehur qëndrimin ndaj shtypit dhe fjalës. Në Shqipëri fjala, sidomos ajo që mbart mendim ose problem, historikisht titullohet « lehje » nga ata që nuk e pëlqejnë, por ama edhe si kategori, « fjala » nuk është shumë e pëlqyer, dhe diskursi antiintelektual ka qenë gjithnjë më i duartrokituri. Pranim të madh ka përherë për grimasën dhe romuzin dhe kunjin ; seria « Mbledhës të hershëm të folklorit » do të ishte teksti fundamental për çdo kërkues serioz të konsensusit të votuesve apo konsumatorëve tanë. Në të njëjtin kapitull edhe « Qeni që leh nuk të ha » aplikohet në këtë rrethanë shkurajuese për fjalën dhe shtypin, bile edhe mungesa ulëritëse e qenit në « Frika ruan vreshtin » prapë sipas meje vepron në të njëjtin kontekst të territ informativ dhe terrorit të heshtjes nga mungesa e fjalëve.

  Në fakt, kjo e gjitha është edhe metaforë: realiteti vetë, në fakt, është ai misteri i mbështjellë me faqe gazetash të cilat nuk na lënë të shohim përtej xhamave. Por vetëm se faqet e gazetave nuk i lë njeri të zverdhen e i zëvendësojnë përditë me të reja. Fjala si butafori dhe barrierë ndaj të vërtetës, ja çfarë.

  E forta është se e gjithë fillesa për të shkruar këtë lindi kur po shihja rikonstruksionin e Friends Books House, ku pata shkuar të merrja librin e fundit të Ardian Vehbiut. Ndërsa Ladi, pronari simpatik i libraries, po më tregonte mjediset e reja të shtuara si kat i dytë, unë kisha humbur pas qëmtimit të gazetave të vjetra me të cilat ishin zënë paretet e xhamta. Në një faqe të parë të vjetër të « Korrierit », vendosur horizontalisht (Ladi mbase çuditej pse unë po i shihja punimet me qafën skiç), vura re një foto-poster të gruas së kryeministrit, me një foulard të bardhë në kokë gjatë vizitës së një xhamie në Liban. Diçitura tregonte se Zonja e Parë kishte veshur « rrobat e grave islamike » dhe nuk qartësonte mirë se gjithë vizitoret femra të xhamive, e mbase edhe të shumë kishave, në shenjë respekti dhe modestie në një vend të shpirtit, duhet të mbulojnë flokët, një simbol i gjallë i haresë së jetës dhe sensualitetit. Gjithë operacioni foto-diçiturë të linte të kuptoje për larg qoftë ndonjë inklinacion të gabuar shpirtëror të gruas së kryeministrit dhe, kush e di, mbase edhe të të shoqit. Shkrimet që vijonin ishin kundër çiftit, sigurisht për arsye të politikës, por erëza orientale i kishte dhënë pastaj një shije më mistike muhabetit… Kështu, me këtë shtysë desha të shkruaj diçka për racizmin, për orientalizimin e armikut në kulturën tonë, për islamofobinë që nuk çudit më asnjeri, për Berishën që kryeredaktori deputet i ZP e shpotit me « myslimani Berisha », për Berishën që e godiste Ilir Metën kur ky qe kryeministër me llagapin « Sheiku Metullah », për editorialin e njërës prej gazetave më të mëdha në vend ku difekti i qeverisë Nano ishte mbiemri Islami i ministrit të Jashtëm, për politikanët tanë që pa përjashtim kanë në gojë hiperbolën afrikane (« Kjo nuk ndodh as në xhunglat e Afrikës !!!»), për militantët politikë që zografisin në mure a mitingje parullën « Nano-grek » thua se të jesh grek është e paligjshme apo e padenjë etj. etj. Por, kjo mbase i mbetet një here tjetër: ajo që nuk desha të humbte në asnjë mënyrë, dhe nuk mu ndenj pa e shënuar, ishte ku e ku më joshëse dhe urgjente për kujtesën…

 80. (Agenda)

  Të hapësh derën, të mbyllësh derën

  të presësh me syse dielli verën

  të ndërrosh parfumin

  dekorin

  kostumin

  të bësh maksimumin

  të përdorësh telekomandën

  të shtypësh tetën

  dyshin

  gjashtën

  të kujdesesh për tonin kur ngre telefonin

  -të djelën votonin

  të zhysësh kartonin

  për një emër

  mashkull a femër-si herën tjetër

  të ndërrosh fenë, ndoshta dhe seksin

  të gjesh pretekstin

  (breaking news) (BBCNN)

  prapë luftë dhe prapë

  makinat

  e refugjatëve nën avionë

  kanë targat perse të

  afganistanit

  mjekë pa kufi

  të paharruar

  tymosin

  jashtë vdekjes pop të bob marlit

  (chorus)

  Kinezë, francezë, senegalezë

  hieroglife me bojë kine të zezë

  njëlloj të gjithë ndryshe ngjajmë

  po na shpove njëlloj na del gjak

  dhe koka-kola

  në xhinse gri na del boja

  dhe e njëjtë është jehona

  pop që lëshjnë fort rrugët tona

  (por edhe aroma)

  e njëjtë fytyra

  përsëritet rruar nëpër pasqyra

  si a-të e rrumbullakëta

  në fundet e vakëta

  të emrave italianë

  të grave

  të fqinjëve tanë

  (me rimë)
  ————————— Ervin hatibi

 81. ene prit se skena fillu nga komentet hala

  una: osht yll boote

  noi tjeter; maskarai

  bleta ;mos u ziini

  bataljoni; ju jeni mediooker me, m shifni mer mu se kom ca fotografi me mut me lule ( tamom tamom nuk e di se car mun te nxjerri ky i funit) msooni mer historin msooni mer nga mu

  una prap; may you burn in heill! (jo, jo astagfirullah se ate sja them as xhorxh bushit)

  akullnaja; eh mre burr malsiijee t pjerdhsha m cifteliiee eh jamon jaa moon e byyy lbylat po keenoojn

  patrokli; dridhe like boje trike (jo jo se tallem se je yllbote)

  jabonxhiu: tashi un do them fjan e funit . myllje

 82. po kte me robt e zotit a e ka postu njeri

  Poezia e humbjes

  Ti asnjehere s’e kupton çfare humb
  Lodron si nje mace ne hapesiren
  E gjelber te syve te tu
  Dhe une i fyer i poshteruar
  Te pergjoj pas hijes sime
  Behet vone, sa vone nga ndarja
  Une mbi prush thyej shkarpa
  Si idiot i fryj hirit
  Ndizu zjarr
  Dhe hedh aty lule, shami, vjersha
  Rrobat e çdo gje qe kam
  E ngel nje lakuriq i varfer, zhveshur
  Qe zjarri dot me s’e ngroh.
  Ti asnjehere s’e kupton çfare humb
  lodron si nje gjethe ne lulishtet pa ane
  Te syve te tu
  Por une dua te te dua
  Me çdo kusht

 83. JETIMORJA

  Regetin ecja e kermillit ne mes te jetimores
  Pllakat bardhe e zi, bardhe e zi kuadrat i ndajne ditet
  Ku mllefi i kuzhinieres pushkaton makarona
  E therren edhe rojen, pulen e vetme qe mbeti
  Tingujt e tij pushkatuan Permes njeheresh
  Gjithe fijet e barit, flakeza jeshile qiriu
  Homazh ne kopshtijen ilustrimin braktisur ne botime
  abetaresh
  Te nje etnie te perndjekur qe fiket
  Homazh per rrugen e qumeshtit te kermillit
  Mu permes bardhe e zi, bardhe e zi
  Tek e heq me llape shijen e pasdites
  Qe i ul breket e vaketa pasditja
  Mbi tullat pa nena
  Te avllise qe rrethoi ndertesen:
  Tre cunat aty u rriten: pa levizur shijojne dashurine
  Puthitur ne kutite e kepuceve
  Pa nene, pa nene
  Pa gjiret e vegjel te bluzes me vija
  Qe as sot s’shkoi ne shkolle
  Jo, jo, nuk qe rrojtari pula qe therren
  Per te premte zakonisht kopilat
  Hane pastorin danez ne kat te dyte (tre kate ndertesa):
  Ky i mbolli gjithe biblat ne saksite e dritares
  Per te sajuar i humbur, atdheun e larget.

  (1993)

 84. mono, s’bo burri kshu si tyna … 😉

  ps kto gocat e ktushme te zbuuuuuusin mo e t’bojn amorf fare, t’bojn….

  qe cer thot hatibi per ty:

  HOV SIMBOLIKA, PER NJE FEMER TE LIRE

  Kepurdha te vrara
  ne pyllin plot me refugjate te mitur
  Jarga e shtriges se shendoshe
  vertik eshte hapur midis trungjesh perpjete
  Nje mendafsh merimangash prej shiu
  Ne kete rrjete-kuvli te mbeshtjelle
  e ti
  qan kot aty, kot
  si nje ore me zog
  Here-here eshte me mire te vdesesh

 85. ps ke ai dialogu mo siper

  autori; hecni hecni m shqipni mer jabonxhij po s’ju thyva n mes. kurse ai moni t filloj ti boj faljet anej ka fush-kruja se ktu m tiron u pa puna atij.

  e tashi hika se gomoret e sotshem m duket se m kon perfundu n maqedoni fare. o pidh te somes

 86. blete, e ke nigju at’ shprehjen qe ka mor sopata shtremet?…. kot, i sugjerim, e ke da qe e ke da me tab t’vecant hatibin, pse s’e bo poezit’ m’i ven’ ene esserat me i ven’ tjeter…. kur Hiku mija, tHii ene qindi…. per nji extra tab e kisha llafin….. se sikur po i hudhet si shum ynyr pilafit ene s’bo mir per at’ kolesterol’n e keq….

  turqeta, blete.

 87. blete(ezhurmshme)bzz, je me fat me teper se e zgjuar, ndonse zgjuarsia nuk hyn fare ne ujin e qellimeve te tua, per tu marre me Hatibin.

  Dikur kam lexuar ca pacavurre te shkruar nga disa della neper forume postimesh elektronike, tip art-cafe, e me-the-te-thashe, nen emrin e Ervin Hatibit, pikerisht nen hunden e Hatibit te vertete, dhe Ervini nuk bante za <— deshiroj te them se kur E.H te marre vesh rreth mosmarrjes se lejes se tij te Autorit per ribotimin elektronik te 100 e njete te poezive apo esseve te tij nuk ka per te te hedhur ne gjyq, biles ve ne dyshim edhe ndonje kompliment te mundshem prej personit te tij.
  Me kujtohet dikur, rreth vitit nuk jam shume i qarte, sepse e kam lexuar disi 4-5 vjet pas botimit ne art-cafe, nje vjeshurke me titull, (te perifrazuar, prej meje, ngaqe nuk e mbaj mend,) “Cecenet” me autor Pseudo Ervin Hatibin. (e ka lexuar njeri?!)

  Dhe ndonse kjo nuk ishte e para here qe nje individ pseudo-identifikohej me Hatibin, nisi nje debat i zjarrte, mes njerezish e kishin njohur Hatibin si poet dhe njerezish as e kishin haberin fare rreth Hatibit por frikesoheshin ne bezdi prej identitetit te theksuar ne ekstrem te islamizmit te personit te pseudo-identifikuar si Hatibi.

  Dikush mund te kemebengule se per c’periudhe kohe behet fjale, ( duhet te kete qene gjate Luftrave ne Ceceni, per ta ngushtuar disi, rreth fundit te Luftes se pare Cecene dhe fillimt te se dytes, me pak fjale gjate letargjise se gjate Hatibiane).

  … Si perfundim pas nje debati te gjate, mes fetaresh e ateistesh, mes perkrahesh Hatibiane dhe te zhgenjyerish prej pseudo Hatibit te rradhes, (keta te fundit me syte imagjinare te pervuajtur si te kishin lene perseri pasurite ne firmat piramidale, sepse vetem imagjinarisht e kishin njohur Hatibin, shumica e tyre vetem prej teksteve te Ritfolkut) – doli nje “njeri i mire”, i cili sa hap e mbyll syte e gjeti personin shkruante nen emrin e Hatibit, duke perdorur nje arsenal te dobet leksikografik, dhe … pa ju dridhur qerpiku pranoi pa e rruajtur fare, se kishte qene ai dhe jo Hatibi i vertete, kishte botuar nje katrahure te terre me bejte e injorance nen emrin e plote “Ervin Hatibi”

 88. A me lejohet te jap mendimin rreth ndarjes se temes ne fjale ne dy “butona”?!

  Mqs bleta eshte e zene me gomarin e saj, nuk po pres per “her permission”, (e beme si kenget komerciale,) sikur ta ndash epopene hatibiane ne dy “butona” do jete mire, dhe njekohesisht sikur te vendosesh ne nje cep edhe titujt e gjithe krijimeve te Hatibit te hedhura ne Blogun tend deri tani do te ishte akoma me mire, sepse nuk do te ndodhte fenomeni i ringjitjes.

  respekte.

 89. Interviste me Arian Cani (I zONES SE lIRE)
  (ekstrakt per manon)

  Si jeni ndier kur të ftuar si Liljana Hoxha apo Ervin Hatibi nuk kanë pranuar t’i përgjigjen intervistës suaj?

  A.Ç: Kam thënë me vete:Aq më keq për ta… Humbën një shans më shumë në këtë jetë.

  Nga Revista Spekter, 27 Shkurt 2006

  (paska mbetur E.H. ne doren e komercializmit te Canit. E dije kete lajm ti mano?)

 90. Vërtet kjo faqja është e gjatë, po këtë vëndin s’e shoh si superdyqon që vjen robi me listën: domate, kumbulla, presh, sfungjera, etjera, dhe s’do i gjejë dot përnjëherësh e do iki e s’do vijë më. Në çdo pjesë po të bjerë, ka një copë shpirti të mençur, sa te poezitë dhe te esetë. (veç në raftë në komente, të skrolli down ose up, si të jetë vafti…)

  p.s. e kush m’pyti mu, do pysni ju. hmmm…

 91. o mono … me gjiF respektin e modh si kena per zotnin e juj familjarjalmente, e ke lli i cik me kto esete… per menimin tim, kishe venos vetem linqun mer mono, pse na muno kot …plus i er, a jena mledh per te pi a per te onger se s’po kuptojme…

  tashi, sic e tha ene emigranti (qe e pershendes me kengen e Qomiles) “vajti mija ene qindi”, una pershenes me kongen qe do ta zdheThi regjia, gjiF prinderit e mi kudo si te ndodhen, si dhe ata qe me duan dhe i dua ne gjithe jeten e ime dhe te tyre, ne gjiF boten, me kongen: “Ma ka thene dhe Horoskopi” : teksti aqif dhomi, zika: Populli, kno: gjyle topi. (qe nu esh motra e presidentit)

 92. mono amore rrofsh qy ma ke mrojt ti muve inteligjencen (apo e kishe me grun qeter?)
  yes people, i will have to quit one of my 30 ongoing projects and revise E.H.’s stuff. hopefully this weekend .

 93. po m’len e mono se jom tu bo pare me ushqy rruzen, rimin, shajen e xhevitin. ka ardh dimri dun edhe corap leshi.

 94. GANDIZMI

  Ne çdo koder, vreshti
  Portokaj euforike kercejne lart, prej puple
  (mijera neper fusha)

  Fushon djalli I porsarruar
  Nje vajze e mitur, krejt e nemitur
  i pergjon gjoksin prej zalli jeshil
  nen ate portik dielli me gjinj

  Mbi çdo vreshte, nje koder tjeter

  Buzeqeshin shtambat e vona
  ne krojet e helmuar

  Nje qen prej dheu, dy qen te shurres
  nuk lehin nga frika, ruajne vreshtin:
  vreshtat s’bezajne

  Qente dhe vreshtat ma hengren atdheun.

  1994

 95. mir mer mon, cer t’them un ty. s’do me ardh, s’do. osht’ sport’ i rond’ duket, a? nuk di pse mu kujtu pa shum-shum lidhje i ndjeri, i modhi Kadri Rosh, qe u bo per rahmet, ku i thojte atyne gocave t’reja qe aspirojshin per aktrice t’mdhoja si greta garbja a xhina lolobErxhitja, qe hej, do GJOKS teatri, ene jau tregote me dore gjoksin atyne ku e kishin, pale e kishin harru harru ato ku e kishin… 😉 😀 😛 e pse ta kallxova un ty ket?…. s’maj men, jo per ate nene natyre (deshta me tu betu nryshe qe t’besojshe, po se c’ma majti gojen)… nejse, long story short, qe ku e ke ene nji t’hatibit, si me te dhon i shemull kAnkret un tyna se si kontRRibohet me ter men, mono (mo mu merzit per ë-të qe s’i kom von, e naj gjosen tjeter, i merr me men vet ti ku jon ato, mos u boj kaq i perkedhel, si me qen cun pleqenie…):

  DY PERJETESI E GJYSEM

  Sinjale te rreme te perjetesise
  Alarme qe hapin plage-liqene
  Mu permbi perrenjte e mbijeteses

  Nuset bojekafe mbyllen me vertik sa ma ndjejne eren
  E kthehen ne gonxhe per te me mbeshtjelle
  Aty rreth vetes
  Tek qendrojne me koken midis gjunjeve
  Po lotet brenda tyre jane te mijte
  Lotet e çezmes se pazarit te peshkut

  Se peshqit jane libra te mbytur
  Qe mezi i kane shpetuar turres se druve
  Me ka qelluar ta gjej smeraldin e mekur
  Ne fytin e peshkut
  Po kurre nuk e kapi rrjeta librin tim
  Qe e shkruan yjet neteve
  Permes koraleve e reve, qe jane gure te ndryshem shahu
  Tek i ndan qimja e detit nga njeri tjetri
  Korale te zeza, re te bardha
  Ma zune rob oren time
  Mbretereshat e mija m’i hengri perjetesia ime
  E mbyllur ne shtepira publike me nje perdorim
  Perjetesira te vogla, mbyllur nr gishtat e mij
  Qe tregojne vend e kohes
  Gishtat e mi te tejpashem me manikyre gjaku
  Tek perkedhelin floket e kitares qe s’di ç’jam
  Alarma, alarme te rreme persosje (apo perjetesie!)
  Dora godet floket e ngrire te kitares
  Por zhurma nuk eshte zeri i nenes
  E aspak mandarina e keputur e orgazmes se nuses
  Dizharmonike
  Apo hiç kjo zhurme nuk ka lidhje me jehona nusesh
  Po vetem
  Me mashkullsine time si sherbimi ushtarak ne front
  (Ne çarçafin e bardhe, perpiqem ti mbaj gjunjet lirshem)
  dhe kam vrare me shume se sa per t’u merituar Kain
  Se edhe veten kam
  Gjithe trupi im, syte, jane nje shkolle fillore
  Qe sapo e harron alfabetin, shpik nje tjeter
  Puna eshte se nuk te kujtohet qe mbase eshte po ai kod

  Nje grua, dy gra ma pergjojne perjetesine tek mbaron
  Sapo fillon tjetra.

  1994

 96. (jashtë teme) O Man, ku je se na thave syt’? He, po ne kemi hall se na zhdukesh ti pa t’i hedhim poezitë me pikatore.

  (jashtë teme 2)O B, unë e prita aq shumë superintendentin III sa më kapi një mërzi e një sekëlldi dhe nga mërzia e sekëlldia që më kapi vura re se më ishte bllokuar shkarkimi i dushit, dhe vajta e thirra superintendentin tim (ne i themi house-keeper në inglish for foreigners). Dhe ai erdhi me veglën e tij me ajër…dhe vazhdimin do të ta them vetëm kur të më thuash tëndin.:)

  Përshëndetje!

 97. BIRARRIA E FSHATIT

  Ka lare gotat e fundit, pjata
  Pirunjte, beqare prej alumini
  Ne berryle si nje çete e menduar
  I rrjedhin
  Flluskat e shkumes me yndyre.

  Sa here trokellijne çelesat ne darke
  I duket se kyç qepenin
  E birrarise
  Pjate qe i thyhej shpesh tek e lante
  Hena cifloet mbi mal
  Aty flejne barinjte
  Dhe delet veshur si barinj
  Ajo fle brenda
  Tamam brenda piskames
  Se çelesit
  Ne vrime
  Ketij lakuriqi nate
  Qe po te kishte sy do qante

  Birraria e fshatit kete nate, buze udhes
  Me pijanecet qe rrezohen si qeveri
  E nbyllte heret
  Sapo
  Muzgu, si nje seks i vjeteruar, mezi ngrihej nga arat
  E mbahej ne plepa
  Atehere fshataret dy e nga dy
  Ndanin pergjysem nga nje birre
  Te heshtur apo te mbytur, se flitnin
  Nje gjuhe hundesh, po shqip
  Shatet e turperuar
  Rreze deres i pritnin si grate
  Te urrenin, ti veç i kishe bezdi
  Jashte boria e nje makine ngulmonte
  Si nje fyt palloi
  Kur mbyllje qepenin
  Bandilli i fikte motoret
  Dericka e pasme e dyqanit çelej si konserve
  Ne shtratin e drunjte mes zahireve
  Shisheve te birres bosh
  Arkave me merimanga
  Nje llampe e ngrohur si nje veze lluke
  Syte ti shqepte, dhe ashtu te mbyllur
  Po s’qe pune ta fikje
  Ti grua zonje, gojembytur
  Burrat qellonin perhere me llafe
  Nga gulçet minjte trembeshin nen rafte
  Me ca potere nenujore
  Mbi shalet e bardha, faqet plot gjume te shofereve
  Mbi to floku yt me kena

  Bobo ç’genjeshter ishte mengjesi
  Ai qiell i vranet si burre i pafjetur
  Ti sajoje nje ardhje te larget nga shtepia
  Domethene
  Nga dera e pasme dilje dhe hapje
  Birrarine
  E naten prisje, e shkrete mrekulline
  Neverine
  Me ç’fytyre valle do te te fanepsej kesaj here
  Por nje dite aty ne banak
  Erdhen e te moren
  Te mekur
  Ne emer te popullit
  Ne sy te çunave te shkolles fillore
  Qe po kthenin nga mesimi
  Me xhepat me shkumes
  Qe shkruanin “kurve” tinez
  Tek muri i birrarise
  Fshataret spiune me triumf prej Edisoni
  U turren kush e kush
  Ta shihte me pare ate shtrat vogelan
  Qe e kishin enderruar burra e gra
  Mbuluar me nje basme te paster
  Do ta teproj
  Po them se dikush liroi poçin e tmerrshem hajdutçe
  Mbase per te liruar dhomen e miqve

  Ndonjehere kur trokellojne çelesat
  Vertet I brof zemra te mjeres, sidomos kur erret
  I duket se kyç qepenat
  Te cilat bejne rime me sutienat
  Qe ne burg vertet luks jane
  Ne burgun e qethur te grave qe plaken
  Brenda kalendaresh vetjake
  Qe pergjaken.

  1988 – 1994

 98. Nete Shkurti

  Të shtëna

  Nata shpohet e pikon

  U mbush qyteti me ujë prej macesh

  Të shtëna, të shtëna

  Rrëzohet gjumi përmbi nënat

  Rrjedh nëpër udhë qumështi i gjirit

  Valiumi

  Frika qytetare, meshë e mekur nën bankat e drunjta

  Të shtëna të shtëna

  Zhurmojnë nëpër qepalla këpucët e rënda

  Me këmbë të mitura ushtarësh brenda

  E gjeta rastesisht dhe thashe ta vendos. Nese e ka postura dikush me pare, sorry in advance!

 99. hehehehe, o i papam rvn-ja, vec mos rensh ne goje te tij.

  toshkëz o toshkëz
  me emër peshku
  toshkëz o toshkëz
  o fshat dyfeku
  që s’të kam parë fare
  veç kam parë vajzën lozonjare
  almën që s’është më fshatare

 100. O Man, kur ta kam prishë qejfin unë ty?…

  “Vajzat e tranzicionit”

  Thirrore koridori

  Goca të buk’ra të rinisë sime të parë
  Për ju më hapen e më bien përduarsh
  Freskoret kineze të enumeracionit
  Me ju mbyllen e hapen afresket
  Përgjithësisht bardhezi
  Të arkivave të tranzicionit
  “…Sonila Sopi u gjet e therur
  Në Milano, në plehra e hedhur”

  Gocat e buk’ra të rinisë sime të parë
  Ju ishit pa e ditur dhe pa faj
  Bija të luleve të San Franciskos oqeanike
  Por shampot ju vinin nga Bullgaria
  Fallco dhe ballkanike
  Ju vetëm liri, liri kërkonit
  Dhe mëshirë nga motorristët e palarë të Babrroit
  Goca të mira të Tiranës së parë
  Burrat tuaj janë reporterë italianë
  E ju më dukeshit të gjitha të mira
  Kurse unë isha thjesht i pakrehur
  Dhe nuk kam pasur kurrë Sida
  Thjesht’ më pëlqenin legjendat dhe stigma
  Si kafshë shtëpijake, por e egërsuar
  Ju vrojtoja
  Përtej Bob Marlit bjond të flokëve të mija
  Goca të mira, të njohura, të Tiranës së natës
  Me zhargonin tuaj të zhdukur tashmë
  Bashkë me baret efemere
  Në jug t’Unazës
  Bashkë me pseudonimet romantike të spaçatorëve të vjetër
  Që në fakt e nxirrnin bukën
  Me ndonjë zanat tjetër
  Zhdukur zërat tuaja si mente në mitingun e opozitës
  Që zgjaste sa besimi ndaj politikës
  Zhdukur përfundimisht silueta juaj e mirë
  Nëpër palestra
  Ku sot fabrikojnë një tip femrash të tjera
  (Pak më të lehta)

  2002-3-4

  Pasqyra e Lëndës
  ORA Botime
  ISBN 99927-940-7-0

 101. O’the mountain, kjo është për ty (ispeshëlli strofa 10):

  Bejte për tribunë tonë në të hyrë të natës
  (Fragment)

  “Pesëmbëdhjetë vjeç kur i mbusha
  rash n’kontakt me ca zonjusha…”

  “-S’di un rok, këngë partizane
  Deklaron shoferi Mane

  Di veç këngë rruge të rrugës me goca që ndizen si zjarri
  me shqiptarë pisqollëmëdhenj që s’shkulen nga istikami

  E ju djem që jeni sot s’u ka hije hiç kitara
  se bandillë të bukur kishin veç të ritë e mi të para”

  E ne shumë të mardhur jemi, shishes i vijmë më pranë
  Tomka sy prrej manaferre prapë na e këputi la-në.

  E shyqyr s’e pa Dafi, ky në tavolinë po fle
  Mjekrrën qullur me vodkë, kaçurreli nëpër dhe

  Se kitarën ky do fort, e ka prurë që përtej deti
  Dru i pastër i bekuar blerë me pare kurbeti

  Ja dhe Oli ku po flika, në karrike gjerë e gjatë
  Barku i tij i bardhë i madh, hënë e plotë është nëpër natë

  Gotat shtimë unë me Lailën, një për Ceken, një për veten
  Vëllait që na mungon, prapë se prapë ia bëjmë adetet

  Se dashuritë pa rakinë se si veniten e treten
  Në rakinë formalinë, zemrat pa u prishur mbeten

  Bebi vjen me flokë në erë, plas përtokë biçikletën
  – Cigaren që kam o çun, ta djegim përgjysëm të shkretën

  -Shishe, i lutem shishes, të lutem ti vdis ngadalë
  Mëshirë ki për borxhet tona, dhe rininë tonë të parë

  Të lutem natën ta zgjasësh e jetën të ma shkurtosh
  E me lëng të mbushësh zgavrat e syve bosh

  Po shokët thonë të mbyll gojën se nuk po durohem fare
  Vjershat mos t’i hedh në erë, po të shkruaj të nxjerr pare

  Meqë s’po më mbahet goja, e sigurtë që jam bërë tapë
  Hurbat e fundit që ktheva, më zbritën të gjitha në jakë

  Gjithësesi sot faqe femrash gojën s’e prisha edhe aq
  Ky Xhudasi, skatologu, më gjykon gojëfarmaq…

  1993
  “6 maç”
  E. Hatibi”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s