i take everything back about albanian women (if i ever said anything stupid). there is no A-list  hollywood party, no rich saudi sheikh harem, that compares to a simple birth celebration. there are dresses, there are curls, there is blinging jewelry and stilettos. and the make-up, ahh the makeup. it takes days to put on and then days to take off.

me and my cheap red  HM beads hid in a corner and stuffed our faces with food and wine. there was absolutely nothing we wanted to say, no movement to attract more attention that we were already getting. we had fun though. the baby (it was her birthday after all) was delicious, a little puffball in a purple dress and pink headband, a trooper who never cried no matter how many matrons pinched its cheeks and how many girls screeched over it.

it amazes me how these girls do it. it was not only the mother, but everybody else as well. the kids too. one little girl of about seven had more mascara than I did, and way more lipstic for sure. she must have woken up very early. thank God for that extra hour.

so anyway the party was good, even if there were about 150 “closest” female relatives jumping up and down to the same music and with the same steps for about four hours. no men…except for the ones we brought with us. they should put this on the invitation though. BYOM. (Bring your own men).

Advertisements

21 thoughts on “

 1. blete, blete e dashur

  u’re my favorite albanian female writer, even though your writing is mostly not in albanian.
  give me a call ( britme) kur te kesh bere nje liber.

  stil spontan, i thelle, poetik. love it.

 2. ka thashetheme per studente ne tr qe arrijne te kene aq makijazh ngaqe nuk heqin ate te dites se kalur – thashetheme te vjetra mbase, qe para dhjete vjetesh.

  Ideja e librit me nje personazh shqipo ne rruget e NY me duket edhe mua sh terheqese. Me ve tek lista e difuzionit se sigurisht duhet ta shkruash.

 3. lol, kam pasur nje shoqe qe flinte ne kurriz qe te mos i prishej rimeli. tjetres i mbaronte lapsi i syve brenda dy diteve se e bente bishtin deri tek temthi. vishej dhe me te zeza e te ngushta koke e kembe dhe i mungonte vetem kamzhiku. me sa duket te tera duhet ta kalojme ate faze ne jete.
  e keqja eshte se per keto vajzat e mesiperme kjo eshte menyra e tyre e jeteses. ato duhet patjeter te jene te veshura e te lyera deri ne maksimum, sepse perfaqesojne edhe mireqenien e burrave te tyre mbi te gjitha.

  p.s. goca mos me prefni shume per liber se vertet qe nuk ma mban. ca artikuj qe po dalin tek revista “G” e Dalines, jane shkruar thjesht per t’i bere qejfin dikujt. me falni per tradhetimin e idealit por une nuk i rezistoj dot lavderimeve.

 4. Sdo bosh liber dmth? Gabim e ke se grate jane force e madhe blerese 😛
  po dhe ke revista grave shume vone fillove me shkrujt.
  PO ta kishe ba ma perpara, do t’kishte thirr Sami Domi si VIP ke 100 vjetori i Naim Frasherit, do ishe ul affer me Rudina Magjistarin hihihi
  Por iku tani, je sh vone 😦
  😛

 5. Linda,
  ku di une pash zotin si shkoi, une nuk isha e ftuar se skam bere ndonje gje te spikatur ne jete 😛
  Pashe ca pasazhe ne lajme ne TV, dhe kaq 🙂
  Po te ze be, qe Samiun ta shofesh sot eshte si dy pika uji me ate kohe.
  Dhe vazhdon te merret me ato gjerat, si tip masoviku dmth 😛

 6. gje te spikatur? po si duket Samiu s’e njef peshkunpauje pranej… 🙂
  njelloj e? po robi i gjalle, ashtu mbetet deri ne fund, ke ka vra qulli ne fillim, po ashtu shkon nga kjo dynja
  po kur flet me ty, prape syte lart i ngre tuj u menu e tuj u menu ??…

  ps: blete, kur te marojme kto thashet ne , futi i te fshime, se jena jashte kontekstit.
  edhe dicka, per ate qe thu se i ke shkru vetem per nje njeri, ke bere gjene me t’mire…si ka thon kurt.V i amerikes: kush hap dritaret te beje dashni me gjithe boten, e ngrodh plevitia 🙂
  ta du fort shkrimin, i swear…

 7. mmm
  me thone te drejten Linda se di sepse i shmangem takimeve me robte ne ate qytet.
  Se di as vete pse, mbase ngaqe jam shkeput dhe shkoj njehere ne vit.
  E pashe para nje jave per koincidence dhe bera sikur po shifja celularin. Por nuk besoj se me njofti. Duhet te kete nje imazh timin te larget, eh sa ndryshe kam qene ne ato kohera 😛 😛 😛
  Por ma ha menja qe nuk e ka heq vesin 😛
  Hyra ke oborri shkolles ket te shtune, e gjeta deren hapur dhe i bera ca foto.
  😦 I miss those time really really very very much !

 8. ku ti shoh ato foto? se aty afer kam pas edhe shpine time te pare 🙂
  ai qytet eshte shume i cuditshem, asnji deri me sot se ka marre mundimin te shkruaje dicka te thelle e serioze per te… gjynah. ja inshallah ia nis bleta.
  se cu ben dicka njerezve qe jane ndryshe te themi psh nga tirana a durresi a ndonje vend tjeter me i hapur… apo jam gabim?

 9. ahh elbasani ka qene enigme e vertete per ne jabanxhinjte. nuk hapej kollaj ai jo. une me thene te drejten nuk kam kujtime dhe aq te mrekullueshme. vetem bugacet dhe ballakumet i kujtoj me dashuri.

 10. moze aj llavju per keto fotot…i hapa, i hapa. edhe do gerrmoj me tej

  goca ju duhet te keni qene cik me prapa meje me sa ma kap truri…
  ok, blete, mos i fshi, une u kenaqa per vete, nuk shtyhet ora ne pune..

 11. Qyqja cer i bana vetes.
  Aman mos me zen n’goje me keto elbasanllijet e qelbta 😛 se pastaj me del nami n’elbasan po dhe atje n’toronto 😛 qe Moza eshte gojeshthurur e nuk le njeri pa sha e pa u zi.
  Aman se familja jone vetem per at cike nder rron 🙂
  Ti bjeri plakes time nai damell pastaj kur ta marri vesht 😛

 12. hec mi moza na e thuj ke veshi, se reputacionin nuk ta morim n’qaf ne…une kom qen e vetmja ku shoqet thoshin se flinin pa problem neper shpija. se njifeshim si familje me karakter. pastaj ato kuckat njeleshin me barre me dashnoret po nejse.

 13. O Blete,
  Po plakat e elbasanit kane qene famoze mi. Gjyshet tona dmth. Te papame. Kane pas gallata, por dhe nje mencuri te rafinume.
  Se di nga dreqin dolen kaq trushpelare prindet tane.
  Pale ne si do dalim 😦

 14. hahah, ti s’ke te paguar. nuk po them asigje me, ok? t’kam ke lista e personave vip. emrin do e msoj me vone, por nuk me prish pune hic , edhe kshu ne tym, me pelqen sa ska…

  blete, fshi te pakten ato komente ku permenden emra te pervecem, se ska lezet, do i gugllojne naj here rastesisht e do na keqkuptojne, ose me sakte nuk do na kuptojne qe i kena marre neper goje nga malli, une te pakten, se mozes nuk i bohet vone hic per asnjenin :). e pse ti bohet vone i here, younge po, beautiful po, e kerkume po…e ca i mungon…

  rrofshi, se sa jam knaq sot s’jam kenaq gjithe dekaden e fundit…:)
  ciao zonjusha te nerume. 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s