jump-start needed

by nature i am not a girlie girl. pearls and pinks do not come easy to me. i only wear new underwear because the mother in my head tells me: What if there was an accident, and they saw you wearing old grannie panties? i put on makeup sparingly even though my home is a veritable museum of every color, powder, cream, plucker, trimmer, waxer shampoo conditioner, liner and lipstick known to woman (and quite a few men too). the only reason why i am not an uncharted forest of hairs for most of the year, is because i abhor the yucky thingies. if i am on a dinner with a date, it always turns out i have ordered the messiest stuff, which then i will try to eat elegantly and ladylike-y. no comment.

in short, effort does not come to me naturally and this dating business is a lot of effort. i mean why do i have to squeeze into the control top panties/chastity belt for a man i do not know? and perish the thought of not having the perfect blowdry. it is a well-established fact that curly hair is daticide. so are unplucked eyebrows. in short, i discover that to get a man i might or might not want, i have to put on my armor and go into battle.

identity crisis. what am i fighting for here? i am not getting any tonight (control panties remember?) and neither is he. our phone conversation with its too long silences, unflattering jokes (which i laughed at anyway) and frequent background noise are not a good sign either. and i do not think this is the father of my future children, more like the guy whose daughter my son would never ever ever date.  

“well maybe he is not that bad. besides, he is the only one with a car, own place, job and teeth, and no wife”. and just for this maybe, for this sliver of hope, i have to pull out my high heels that heat up his libido but blister both my pinkies. the math just does not jive here. so maybe i have to draw up a list, to sort of remind me of all the goodies i am hopefully getting out of this. a jump-start so to speak, something to bring my sexy back.

and this is all i could come up with:

Advertisements

9 thoughts on “jump-start needed

 1. po me tonin ç’pate?…:)

  hej, ti bëju seksi për vete o lal, merr kohë, bëj ca skrabe, ca maska, ca make-up, po me qëllim artistik, jo me qëllim me i zënë sytë Atij, se gjithësesi, Ai, as e vë re ndryshimin mes një lëkure të skrabme dhe një lëkure të paskrabme (shif kur t’vijnë të gjithë meshkujt vizitorë të tutë të pyesin se ça është skrabi…) dhe për më tepër paska dhëmbë… yummmmmmy! 😀
  p.s. edhe vishi pak më shpesh takat, që të msohen këmbët. (don’t do what I do, do what I say :))

 2. Akll this is exactly my point. By nature I am not a sexy sexy girl. I do not enjoy it for more than two hours three max. – have to look at Tony for inspiration 😉
  And actually I love heels. Just not the stiletto torturers that are de rigueur (not sure if I spelled this right) for dating.
  I’d do it for Tony!

 3. haha te marrte e mira o Blete sa e madhe je.edhe une hyj ne kategorine e njerezve qe pergezon ata qe mbajne veten por qe vete aha..por duhet te ndryshojme ca sepse te vje lezet kur merresh me veten jo per te tjeret jo:)

  hugs

 4. lol lol
  Me keto qe shkrun ti duhet bere nje movie.
  Bridget Jones’s Diary i merr te keqen rrefimeve te tua.
  Neve knej kemi shume presion social, gjithe gocat e reja te ngrefme n’maksimum.
  Mirepo une nuk i arrij dot ato sado te perpiqem, jane te paarritshe mi ne trukim, dhe veshje, kshu qe se vras mo mendjen.
  Tuta, xhinse dhe nje kapese flokeve dhe shendet !
  Dhe ne pune ca taka te mesme nga halli dhe ndonje kemishke 😛

 5. Shiko, nje femer mbahet per veten e vet dhe jo per boten apo seksin e kundert. Personalisht, me ka pelqyer gjithmone qe te jem sa me e rregullt kur dal ne rruge, qofte me make-up qofte pa make-up. Madje, kohet e fundit me ka pelqyer me shume te jem “natural” por prape mendoj qe nje femer duhet te jete ne forme maksimale per veten e saj. Yllo, duhet ta marresh veten me te mire sepse edhe vetes tende i behet qejfi dhe fillon te te pelqeje me shume 🙂

 6. Belle, ti e di qe marrja e vetes me te mire per mua eshte nje caj e embelsire duke lexuar tek barnes and noble, jo tortura e depilimit me dyll.;)une e kuptoj qe ca krasitje hyn ne pune here pas here, po mendo veten tende me taka, vetulla pince, floke te hekurosur, buzeqeshje fikse, perpara dikujt qe ka vetem muhabetin e turnit te punes dhe sa billdingje zoteron ne imagjinaten e tij.
  Moza, po flet per specie krejt te ndryshme femerore.;)

 7. SugarBee, its ur new nick 🙂

  Dakord jam edhe me ate qe thua. Ajo eshte vetem nje pjese e se perkedhelurit te vetes. Pse t’ja mohosh edhe anet e tjera kur jam e bindur qe ti si femer do i beje me kenaqesi, sepse you’re a lady! Pastaj, s’po thote qe ti te behesh si manikin dhe te jesh spic kur del ne rruge, thjesht be yourself and look good for yourself, not for the world!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s