Because of a picture

sometimes pictures are worth a thousand words and convey a million meanings, especially when taken by my friend belle. in the particular picture i saw this morning, the picture conveyed only one thing, woe to the person crossing me at full moon. i like to think i am normally a docile, and well behaved woman (can’t call myself young lady anymore as of last saturday), but when i look at this picture and my poor table companion trying to stand up to my scorching stare, i do not know what to think anymore. granted, the owner of the restaurant was this brazilian b… who did not accommodate me and put me in a very uncomfortable seat, but i should have been gracious and relented. was i gracious? was i forgiving? was i an angel?

nope.

furthermore the woman behind me decided to go in the bathroom and asked me to move while i was eating. now, we albos have a saying: even snakes leave you alone during a meal. but this woman was not even a snake. so i picked up a fight with her, and yes, i would have beaten her up (or have her beat me up, because she certainly looked capable), if the good had not arrived and distracted me. so, because of the misery of a brazilian restaurant owner, and the hardheadness of a hungry albanian, you have the picture below to enjoy:

 

poor selfie, she probably thought i was a bit unhinged, and she would probably be right. normally, i’d say i am much nicer than this but then the next evening, we had another episode at the turkish restaurant which i was the protagonist of, again. it is just that i am not used to going out with people nicer than myself. and because very often, blogs (like mine) exist solely to make their keeper appear nicer than they actually are.

so look at the pic, make your own assumptions, and please do not go in restaurants with rude owners.

Advertisements

15 thoughts on “Because of a picture

 1. sa qekan habit selfi dhe bana… pupupu… vetëm asaj gocës me t’kuqe s’ia boka syni tërr prej teje.

  më shkriu kjo fotoja fare; e kuqja dhe mrrola të shkokan për merak.

  thashethem: selfin e takova para ca ditësh dhe ishte akoma nën sharmin tënd; desh mora avionin e parë për ny. 🙂

 2. Si thotë një këngë labe “lëre lëre aman aman, aman nëpër vapë” 🙂

  Tani, s’dua të tingëlloj sikur po të mbroj ty por ajo ‘hostess’ ishte vërtet një B….e madhe sepse s’ishte fare mikpritëse, edhe normalisht njeriu kur shkon për të darkosur në restorant pret një shërbim eskluziv që në momentin kur ulet në tavolinë edhe ikën nga vendi. Kështu ty të ra të ‘kreu’ i tavolinës dhe prandaj ti reagove në atë mënyrë. Sipas tëndes ‘customer rules’ por jo në restorantin brazilian 😛

 3. Degjo Blete,

  secili/a ka nje ndjeshmeri te ndryshme per te njejten situate dhe te njejten situate e zgjidh ndryshe. Prandaj jemi te ndryshme.

  Sigurisht, une nuk do kisha reaguar si ty, dhe prandaj po kruhem; une situata te tilla i le te ikin, nuk ju kushtoj shume rendesi. Por tani e di se pse ti je blete 😀

  Por, ti me cudite me shume qe e mban mend kete histori, sepse une e kisha harruar fare. Po kaq fare kam harruar edhe historine tek turqit. Po rri po vras mendjen, po hic nuk me kujtohet. Me kujtohen shume detaje, fytyra; por asnje incident. Mbase kam qene duke fjetur me sy hapur.

  Une kam kujtime shume te mira, dhe e vetmja gje qe kam peng eshte qe nuk vazhdoi me gjate, qe nuk paten kohe per te folur mbare e prapc, dhe qe nuk fjeta dot pak me shume per te shijuar me shume. Por, jeten e kemi perpara.

  Dhe aklli nuk genjen.

  Akull, asaj goces me te kuqe, nuk ja ben vertet hic syri terr. Dhe kjo nuk eshte e vetmja cilesi qe ajo ka. Kur te shkosh ne NYC do kesh fatin te takosh ca njerez te mrekullueshem. Prandaj, hic mos hezito, por prit bileten.

  a propo thashethemeve blete; ka thashetheme qe aklli eshte the sweetest person on earth. Si e quan ti tek lista e bllogjeve? Kindred spirit? And she has the best ears!

  PS: Cfare ndodhi ne restorantin turk?

 4. A te keqen, kshu i kam qejf shqipot une,
  Vdes per keta qe zihen me kamarieret dhe pronaret.
  Po asaj kuckes qe te cyti duke ngrene nuk i hype i cike n’dru ?
  Kto me t’kuqe si surratera te pare me duken, ose te pakten e bej match nick-surrat, po keto te dy te tjerat cuq cuq .
  Dmth kush esthe selfi ? Kjo qe ka vu doren para per selfdefense ? 🙂

 5. O Self, ti vërtet ke qënë e vdekur për gjumë, sidomos kur shkuam tek Turku për darkë. Vërtet më habit se si ke ndenjur zgjuar, mgjth aty nga fundi ishe komplet ‘spaced out’ 😛 S’të kujtohet që B-së i hipi frymëzimi edhe filloi me lexu fatin në dorën e kamarieres. Kam disa foto kur Bleta ësht aq shumë e fokusuar tek dora e asaj saqë mahnitesh.

  Self, merre edhe Akllin herën tjetër se mesa duket ka frikë me kalu oqeanin Atllantik alone 🙂

 6. qeka shtruar muhabeti ketej…hajde per te mire na dalte.
  Selfo sa mire qe nuk te ka mbetur ne mendje 🙂
  Akull, hajde dhe mos e zgjat shume, se neve ketej aq duam. Apo c’kemi bere dhe konsullate tani 😉 merr edhe enin me vete po munde.
  moza mos ki merak se i kam mbajt lart ngjyrat e flamurit. dhe vertet qe do isha rrahur me ate brazilianen e te na lexoje historira ne gazete per qejfin tat, por nuk e bera. hec e dhe ti edhe shkojme i fusim nje dru bashke asaj. X)

  une me bellen jemi komiteti zyrtar i pritjes ne NY.
  Miresetevini me ato qe na ndodhen

 7. se kush tha andej nga Peshku që ne graria nuk e duam njëra-tjetrën: duhet ta sjellim këtu që të lërë mën’t e kokës ..:)

 8. po mirë mi, moda ka dalë me flokë të shkurta, kshu qi nji rrugë e dy punë. prapë të mirën e shoqnis shofim. 😀

 9. Uh paska fillu party ketej. Self, heres tjeter do shkojme vertet ne ndonje club ku te kercejme edhe te hargalisemi edhe do i them DJ te vendosi kete kengen e mesiperme 🙂

 10. Prisni delegata nga Toronto? Kshu per krijimtari sma pret fare mu, po maroj per shoqni. Boni sevap, te shof NY te pakten ne shoqeri te mire, bleten po e maj per bodyguard se jam qullse ne kulm per vete :D. Sorry if I intrude, I just like your writings and the conversations 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s