Consolation

When we break up
It will be like making love in reverse,
We’ll empty what was filled,
Tear apart at the joints.
Put on again the dear old walls
Scream the senses to sleep
And unanswer questions.

When we go our ways
The world will start spinning again
We’ll search for the friends we forgot
Or woo new ones
Stitch back hastily torn clothes
Bleed out pain and regret
Welcome clarity and soap operas
And that strangely knowing look in our faces

When we will be alone
We won’t be alone together
I’ll climb down the pedestal
You’ll research a new deity
To put up again
Just as I will be swept of my feet
It is human nature I know
So maybe,
When we break up
It won’t be so bad after all

Advertisements

14 thoughts on “Consolation

 1. eh me ka pjerdhur truri qe shkruaj elegjine para fjalimit te inagurimit.
  po me ato therrimet nuk e ke keq ti…

 2. B, e lexova tre here. ne poezine tende shof te njejtin element dallues si te proza jote (ky eshte kompliment!). Te pergezoj, pasi une s’e kam arrit dot kete. dmth, po te ishte poezia vajza ime ligjore, une do isha njerku i saj. po besoj, njerk i mire, ama.. 🙂

  Greetings from Atlanta!

 3. E kush nuk do dashurohej me bletën, qoftë edhe vetëm për një elegji të tillë të siguruar! 🙂

 4. … behet therrime dhe dikur therrimet shperbehen ne pjeseza akoma me te vogla, e pastaj me te vogla. Por, ama, buke nuk do behen kurre me. Te pakten, jo e njejta buke.

  It is not that bad. Sepse nje ndarje te shpeton nga nje e keqe me e madhe: nga te qenurit vetem kur jeni bashke.

  bukur!

 5. Selfi duket si therrimeberese e talentuar, po s’jane large edhe te tjeret. Ti mund te jesh nje nga ato therrime, bija ime
  Ruju se c’pshurron ne det, se ta sjell kripa ne gjelle.

  Kur do ju iki truri nga furriku posht ju? Apo prisni kur t’ju iki djemve nga koka vogel, e t’ju vij ne ate te madhen, lart.

  Ka nji kontradikt ketu: Kur ju doni te tregoheni me mende, nenkuptoni ate variantin e furrikut posht, dhe kerkoni mendet e atyre qe i ka zbritur truri tek koka e vogel, posht. Kur hiqni dore nga zgjuarsia e poshtme, kerkoni ate te lartmen. Suksese!

 6. Ashtu te do bleteza kohet e fundit, konfuz.
  Eshte heret per ty te dish se egziston edhe koke tjeter pervec asaj poshte, ku ti edhe bleta doni ta keni.

 7. yeah it’s a consolation alright. the hardest part is the dissolution of the bread into crumbs, cause once that’s over with… well, life on the other side of the fence begins, again. until the next time.

  great stuff blete,
  klodi (me koke te madhe 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s