If only I could speak Deutch!

Dunno what these people are singing about, but it comes accross as very powerful. The beat sounds like from Kosova as well. Power to the Fraus I say!

Advertisements

46 thoughts on “If only I could speak Deutch!

 1. Ha, fillimi i fundit, albumi i tyre me i mire ka qene Klappe die Zweite. Perpiqu te gjesh “Verpiss dich” dhe “Warum”, jane superhits, dhe shume me shume powerful than that.
  P.S. Po si gjete dot, tell me ti dergoj me e-mail. 🙂

 2. uuuhh tic tac toe…
  hala gjalle kto…titulli kenges spiegel=pasqyre

  dakort me swed, Warum…eshte kenge qe ta ben mishin kokrra kokrra…

  nje nga kenget e mia te preferuara eshte kjo: Du liebst mich nicht (ti nuk me do) e Sabrina Setlur

 3. Warum,

  eshte nje nga te miat e preferuar.

  Tic tac toe ka qene shume i famshem ne vitet ’90. Tekste drejtevizore, qe ju flasin ne zemer teenagerve te suburbs, schlampe image – nje ngjyrim lokal i power-frau version.

  Po bejne perpjekje per t’u rikthyer, kam degjuar.

 4. sa me beheshka qejfi qe po ktehheshkan serish Self..i kma dashur shume gjate adoleshences dhe ende nuk me bezdisin ato kenge tekas i degjoj..dhe mua me pelqen “warum” shume , po ashtu dhe “verpiss dich”..

  rrofsh Blete!

 5. me gezon fakti se di aq gjermanisht sa me kuptu tekstin e “verpiss dich”.
  “was hat sie das ich nicht habe, sag me ehrlich was es ist”

  me thuaj çfare kishte ajo qe s’e kam une , me thuaj te verteten..

  kjo qe nje pjesez e vogel qe me ka ngelur ne koke nga ajo kenge Bletez..ta rekomandoj..
  me vika mire qe paska sh.simpatizante ky grup!

 6. Eni,

  e bukura me tic tac toes eshte qe me shijojne me shume tani se me pare. Ndoshta sepse eshte krijuar distanca e nevojshme per t’i pare e shijuar kenget e tyre jashte atmosferes se skandalit dhe trendit qe ishin aq dominuese atehere.

 7. Hehehe, scheisse ka qenë llafi i parë që kam mësuar gjermanisht dhe gjejeni kush ishte përgjegjësi? “ich find’ dich scheisse”…

  Kjo luan me fjalën “spiegel” që dmth pasqyrë po është dhe titulli i një reviste të njohur gjermane.

  Dhe njëra nga ato çupat s’do të duket si ajo femra në pasqyrë, po si ajo në kopertinën e “Pasqyrë”… etj., etj.

  Dhe refreni thotë historinë e vjetër:

  Mein Spiegel, zeigt mir nicht was ich sehen will, ich will jemand anders sein und meine ganze Welt zerbricht bald in 1000 kleine Teile und niemand hier versteht mich, ich fühle mich so eklig, meine ganze Welt zerbricht bald in 1000 kleine Teile

  Pasqyrat e mia, mos më tregoni atë që dua të shoh, unë dua të jem dikush tjetër dhe gjithë bota ime thërrmohet në 1000 copa të vogla, unë ndihem kaq e ndyrë, gjithë bota ime thërrmohet në 1000 copa të vogla.

  Dhe nëse mendon se ata tingëllojnë si kosovarë, dëgjo këtë dhe do shofësh që kosovarët s’kanë ardhë rastësisht në Zvicër po i ka tërheqë diçka, tingulli i malit, may be?:)

  next time i’ll try to coment in english:)

 8. ke te drejte Self..kjo mbase sherbeu per ti veçuar ato nga grupet idiote adoleshente!

  Blete mi nderron keto layout-et e faqes si mbreti grate apo si une parfumet:D
  BUKUR BUKUR

 9. mono, nje per ca i ke gjermont katunar, ta thot lala tyna, mos u impresiono hic ti ka ata rrypat me pa’tallon l’kure & lop biALLogjike:

 10. noshta ai psikologu duhet t kishte ndrru profesjon.e paska mor shkollen me mik. u bokan kto gjona edhe m gjermani.(m duket se s paskam mo koh me shkrujt ke ky blogu bletes per ca koh)

 11. Slim shady ka thene:

  And there’s a million of us just like me
  who cuss like me; who just don’t give a fuck like me
  who dress like me; walk, talk and act like me
  and just might be the next best thing but not quite me!

  Gjate gjithe kesaj kenge, une kam degjuar kengen Lose Yourself nga eminem. Intonacioni me duket i njejte. Duke qene qe intonacioni (“the flow”, “the style”) eshte nje pjese shume e rendesishme ne nje kengetar Rap-i (“te gjithe te medhenjte kane nje “signature flow, or style”), une kesaj kenge i ul pike direkt. Rikujtoni kengen Lose Yourself.

  His palms are sweaty, knees weak, arms are heavy
  There’s vomit on his sweater already, mom’s spaghetti
  He’s nervous, but on the surface he looks calm and ready
  To drop bombs, but he keeps on forgettin
  What he wrote down, the whole crowd goes so loud
  He opens his mouth, but the words won’t come out
  He’s chokin, how everybody’s jokin now
  The clock’s run out, time’s up over, bloah!
  Snap back to reality, Oh there goes gravity
  Oh, there goes Rabbit, he choked
  He’s so mad, but he won’t give up that
  Easy, no
  He won’t have it , he knows his whole back’s to these ropes
  It don’t matter, he’s dope
  He knows that, but he’s broke
  He’s so stagnant that he knows
  When he goes back to his mobile home, that’s when it’s
  Back to the lab again yo
  This whole rap shit
  He better go capture this moment and hope it don’t pass him

 12. e gjeta! terapia m grup nuk funksiono.megjithate menyr e mir per t zon muhabet me ato tre gocat. po menja thuj osht igrusht me miza.po t hiken si kap dot mo.
  qe na nxjerr prap ke kto tre gocat. ca roli mund t kishin lujt ato te treja ne rehabilitimin e kti qyqit.ca i pengoi ato qe t veprojshin sic duhet? a kishte noi shpres ky person qe mos ta kishte vra veten apo s kishte kuplara qe ta merte persiper.(qe t sqarohena nuk osht se po inkurajoj robt e zotit qe t shkojn n kuplara po c do gjo do kishte qen mo mir se vetvrasja)

 13. mir ky po kto te treja pse kishin nevoj per terapi.a ishin m rregull apo gjithsecila prej tyne gjeti menyra nga mo piktoresket per t vra veten sapo maroi kjo konga.

 14. kurse ajo e shnosha pse nuk gjeti nonji si puna lales qe sja ni fare se sa trego gruja m peshore.shum shum do kishim perforcu icik krevatin qe mos tu thyte n mes ene we could have lived happily ever after.

 15. po ju mer bolet e shpis pse i futni grat n lloj loj sikletesh qe t dobsohen se shkojn vrasin veten masanej.

 16. kush e ma men filmin me tefta tashko kocon qe shkoi me knu n lushnje ene bert ndrenika qe ishte prefekti i lushnjes qe i thot ka qene nje kenge italjane
  ti na nana nina yrrna na na nana NIINA
  pse nuk e kendoni ate kenge zonjushe
  z’jusha ; po kam frike se mos na vret njeri veten pastaj
  prefekti;kete jane fshatare zonjushe qe te vrasesh veten duhet te kesh shkrirje bythe nga ndjenjat me bollik(fjalt e mia kto t funit)

 17. gjosen’o kom pershtypjen qe nuk je perqendru sic duhet.kto persiatjet e mija t mosiperme nuk jon spam. ky osht nji udhetim per ne psiqiken njerzore, ra nga rruga ndroqit,i frymzum nga konga me tema bashkkkkohore dhe te gjithpranishme te viteve 90.

  kurse ti me nom falemnerit per testin po nuk jom i pergatit sic duhet me ju pergjigj, duke qen se ai test buron nga thellsit e imagjinates tate superlative t perforcume nga nji inteligjenc e papame dhe e panigjume deri m ket epok moderne me inklinime perendimore qe jetojm.
  per mo teper, msusin e gjometris fillore e kena pas semur me majasill kronik kshu qe nuk mund te vite deri m katunin ton.
  por po deshe me bo muhabet a noi gjo tjeter pse nuk zbret nga ai piedestali i perndritur i gjermanisht-folsit ene t ulesh ktu gju m gju me ne plebejt e shkret.se ngaqe ste mor vesh se ca thu jom i detyrum me t thon qe t shkosh ene t shumzohesh.ose sic ithon m gjermanisht
  go fyrthe und multiplikaichen

 18. I would be the “fluent Dutch speaker” but this is German, not Dutch. 😛 Mgjth Bletez, te perktheva refrenin, me ca shqiperime te vogla. Kur te kem kohe me teper do perkthej te tjerat.

  ——————————————

  Mein Spiegel zeigt mir nicht was ich sehen will
  Ich will jemand anders sein und
  meine ganze Welt zerbricht bald
  in tausend kleine Teile
  Und niemand hier versteht mich
  ich fühle mich so eklig
  meine ganze Welt zerbricht bald
  in tausend kleine Teile

  Pasqyra

  Pasqyra ime s’me tregon ate qe dua te shoh
  Dua te jem dikush tjeter dhe
  se shpejti gjithe bota ime
  do therrmohet ne 1000 copa
  E ketu askush s’me kupton
  ndihem aq ne ankth
  se shpejti gjithe bota ime
  do therrmohet ne 1000 copa

 19. hallall hallall. paskeni vdek per icik gjermon mo. s’late koment pa bo.
  mono sa sukses do kishe ti kneja nga ameriqia! perforcoje krevatin se une e du me kom betonarmeje.

 20. bimbi, i think eminem came up with his song way after these ladies were doing theirs no? i might be wrong. my rap history is only confined with the feud bet. Jay Z and Nas. cherche la famme.
  p.s. my dad once asked me to translate the eminem song above to him. i sent him to learn english instead.

 21. minerve, danke schoen for the contribution. une dojsha dojc jo dac sic e keqkuptoi itsi keshtu qe ishe richtig.
  god bless us every one.

 22. S’kishte faj ai qe u ngaterrua se ne Anglisht eshte German, jo Deutch 🙂 Desh u ngaterrova dhe une derisa degjova se per ca behej fjale, komplekse adoleshentesh ne njeren ane, e ne tjetren ane njerez depresiv. Tekst zhgenjyes ne fakt ne krahasim me muziken e forte dhe klipin qe ka…ah, gjermaneve, gjynah te ju besosh horrave 😀

 23. you are right blete!
  When eminem came upwith slim shady LP in 1999 these girls already had their debut album 1996 and there is a song there called : Leck Mich am A, B, Zeh , which basically says same thing eminem said : Kiss my A**.
  they are my favourites and they have been a blast when the came out in Germany. and it happened that I was studying there same time, and was just in love with them.
  they have had same line of rap: female anger against unfair treatment of the society.
  I like them both, but piece of advice: keep your father away from them. more he understands crazier he will turn.
  Nuk ka shume shprese per brezin e Enverit 😦

 24. trust me he is the one who jumps to the beat of anything good, no matter how old they are or he is. Brezi i Enverit pati ca kokrra te mira aty ketu (se ne nuk jemi dhurata nga qielli de)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s